Metro Turizm'e 'göçmen kaçakçılığı' sebebiyle re'sen soruşturma başlatıldı

Metro Turizm'e 'göçmen kaçakçılığı' sebebiyle re'sen soruşturma başlatıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ağustos 2021 21:58
A+ A-
Irkçılık ve taciz vakalarıyla sıklıkla gündeme gelen Metro Turizm bu kez de 'göçmen kaçakçılığı' ile gündemde..

Van'dan Türkiye'ye kaçak yollarla giren göçmenlerin Metro Turizm ile kaçak yollarla taşındığını gazeteci İdris Yılmaz görüntülemişti. Görüntülerin sosyal medya platformlarında yer alması ihbar kabul eden Van Başsavcılığı, görüntülerde yer alan otobüsün sürücüsü, görevlileri ve firma hakkında re'sen soruşturma başlattı.

'MÜLTECİLER ÜZERİNDEN KURULAN RANT TEZGÂHINI BELGELEDİK'

Görüntüleri kayda alan gazeteci Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, amacının mültecileri hedef göstermek olmadığını belirterek, "Elbette mültecilerin seyahat hakkı vardır. Fakat bu bir sömürge çarkıyla olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

7 GÖÇMEN HAKKINDA İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ, SINIR DIŞI EDİLMEK ÜZERE İŞLEMLERE BAŞLANDI

Konuyla ilgili açıklama yapan Valilik, kaçak yollarla ülkeye giriş yapan 7 göçmen hakkında idari para cezası kesildiğini ve sınır dışı edilmek üzere işlemlere başlandığını bildirdi. Valiliğin açıklamasında Metro Turizme ait yolcu otobüsü şoförü hakkında, "Olayda organizatör olduğu değerlendirilen araç sürücüsü A.O gözaltına alınmış olup olayla ilgili adlı ve idari işlemler devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

"13.08.2021 tarihinde bazı sosyal medya hesaplarından yapılan "İran sınırından Van’a akın eden kaçak göçmenlerin Van’ın Erciş ilçesinden sonra Metro Turizme ait bir otobüs firması tarafından batı illerine götürüldüğü ortaya çıktı."görüntüleri ile ilgili olarak;

Paylaşımlarda düzensiz göçmenleri aldığı görülen Metro Turizme ait yolcu otobüsü Van ve Ağrı kolluk kuvvetlerinin koordinasyonu ile Ağrı Patnos ilçesinde yol kontrol noktasında durdurularak, otobüste bulunan illegal giriş yaptıkları gerekçesiyle idari para cezası kesilen 7 düzensiz göçmen yakalanarak sınır dışı edilmek üzere işlemlerine başlanmıştır. Olayda organizatör olduğu değerlendirilen araç sürücüsü A.O gözaltına alınmış olup olayla ilgili adlı ve idari işlemler devam etmektedir.

Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında düzensiz göçmenlerin sınırı geçmesinin engellemesi, yakalanması, göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir."