Yeşil Sol'dan milletvekili adayıydı: Ayten Dönmez'in İstanbul ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı

Yeşil Sol'dan milletvekili adayıydı: Ayten Dönmez'in İstanbul ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti'den milletvekili adayı olan Ayten Dönmez hakkındaki adli kontrol tedbiri de kaldırıldı. Dönmez, Süleyman Soylu tarafından hedef gösterildikten sonra tutuklanmış ve ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

Sinem Nazlı DEMİR


İSTANBUL - 14 Mayıs'taki 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti'nin Kocaeli 13. sıradan milletvekili adayı olan Ayten Dönmez'in “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Mahkeme, Dönmez hakkındaki adli kontrol tedbirlerini de kaldırdı.

27 Nisan 2023'te dönemin İçişleri Bakanı süleyman Soylu'nun hedef göstermesiyle tutuklanan Ayten Dönmez, 19 Temmuz 2023'teki ilk duruşmasında adli kontrol uygulamasıyla tahliye edilmişti. Dönmez hakkında İstanbul ve yurt dışına çıkma yasağı koyan mahkeme heyeti, cezaevinde yatan kardeşine para yolladığı için “terör örgütüne yardım etmek” suçundan yargılandığı diğer davayla bu davanın birleştirilmesine karar vermişti.

ADLİ KONTROL DE KALDIRILDI

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmada avukatları hazır bulunurken Ayten Dönmez katılmadı.

Avukatlar, geçen duruşmada Dönmez hakkında yurt dışına çıkışının yasaklanmasına ve İstanbul'u terk etmemesine yönelik verilen adli kontrol uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti de, Dönmez hakkındaki adli kontrol uygulamasının kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca, savcı mütalaasının ve sanık avukatlarının savunmalarının hazırlanması amacıyla duruşmayı 8 Şubat'a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeşil Sol Parti'yi hedef gösterdiği 24 TV canlı yayınında “Yeşil Sol Partisi'nin aday listelerinde dağdan terörist var. PKK'nın giysisini giymiş, dağlardaki görüntülerle yakında ortaya çıkar" demişti.

Bunun üzerine Ayten Dönmez’in evine baskın düzenlenmiş ve Dönmez’in daha önce PKK’ye katıldığı ve geri geldiği ileri sürülmüştü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülen evli ve iki çocuk annesi Dönmez, iddiayı reddetmişti. İddianameye konu olan fotoğrafla ilgili “terör örgütüne üye olmak” suçlaması yöneltilen Dönmez, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce 27 Nisan 2023'te tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Dönmez’in 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Öne Çıkanlar