Sağlık işçilerine 'koruyucu' ekipman: Günde sadece 1 maske

Sağlık işçilerine 'koruyucu' ekipman: Günde sadece 1 maske
Yayınlanma:
A+ A-
‘Anlaşılan devlet bizi gözden çıkarmış’ diyen sağlık işçisi, şunu ekledi: Sağlık çalışanları hayatını kaybetmeye başladığında, tıpkı madenciler gibi ‘Bu işin fıtratında var’ diyecekler.

Türkiye’de ölüm ve vaka sayısı giderek artan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı verilen mücadelede en ciddi risk oluşturan alanların başında hastaneler geliyor. Fakat karşı karşıya bulundukları tehdide rağmen sağlık çalışanları için henüz yeterince koruyucu önlemler alınmış değil.

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Türkiye’de ilk koronavirüs vakası ortaya çıktıktan hemen sonra karantina hastanesi olarak görevlendirildi. Hastanede çalışan ve görevini kaybetme riski taşıdığı için isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık işçisi, hala çalışanları koruyacak ekipmanın sağlanmadığını ifade etti.

‘MASKE GÜNDE 1 KEZ VERİLİYOR, DEZENFEKTAN SADECE BÖLÜM GİRİŞİNDE VAR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Sevda Aydın’ın haberine göre hastanede şu anda koronavirüs nedeniyle yaklaşık 100 hastanın tedavi gördüğünü dile getiren sağlık işçisi, hastane yönetiminin salgına hazırlıksız yakalandığını belirtti. Devletin salgını baştan beri ciddiye almadığı için hazırlıksız yakalandığını söyleyen sağlık işçisi, "Karantina hastanesi olduktan sonra görev süremiz 12 saati aştı. İzmir’de en çok vakanın tedavi gördüğü bir hastanede çalışıyoruz. Ancak tüm taleplerimize rağmen yönetim bize maskeyi bile günde bir kez veriyor. Hastane içine sivil kıyafetlerimizle gelip, iş formalarımızı giyiyoruz. Böyle süreçlerde tüm çalışanlara verilmesi gereken tulumlar ve diğer koruyucu ekipmanlar verilmiyor. Koruyucu tulumlar sadece birkaç doktor da var. Oysa ki biz doktordan daha çok hasta ile temas halindeyiz” dedi.

‘ÇALIŞIN DENİYOR, KORUYUCAK HİÇBİR ŞEY VERİLMİYOR’

İşçi, “Karantinanın ilk günlerinde her hastanın başında bir dezenfektan şişesi bulunurdu. Şimdi sadece bölüm girişinde var. Bize hem ‘çalışın’ deniliyor hem de koruyacak hiçbir şey verilmiyor” diye tepki gösterdi.

‘SALGIN KORKUSUYLA İSTİFA EDENLER VAR’

Hastanede görev yapan sağlık çalışanları arasında salgını ailesine taşımaktan korktukları için 4 sağlık çalışanının istifa ettiğini aktaran sağlık işçisi, sözlerine şöyle devam etti; “Sağlık çalışanları olarak bu süreçte görevimiz, işimiz neyse yaptık. Ancak bu salgın hızla bulaşabiliyor. Virüsü taşıyan onlarca insana temas ettikten sonra evinize gidebilir misiniz? Ailemize, yakınlarımıza salgını taşımaktan korkuyoruz.”

‘ALKIŞ İSTEMİYORUZ, SALGINI TAŞIMAMAK İÇİN KORUNMA İSTİYORUZ’

“Türkiye'nin çeşitli yerlerinde olduğu gibi bizim hastanede de testi pozitif çıkan sağlık işçileri oldu. Bunun için dinlenme saatlerimizde kendimizi izole edecek bir çözüm bulunsun istedik. Maalesef devlet bizim taleplerimizi yerine getirmiyor. Biz alkış istemiyoruz. Ölmemek, salgını taşımamak için izole kalacak bir yer ve yeterli koruyucu ekipman istiyoruz.”

‘DEVLET BİZİ GÖZDEN ÇIKARDI; SOMA’DAKİ GİBİ BU İŞİN FITRATINDA VAR DİYECEKLER’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her akşam açıklama yaparak sağlık çalışanlarına teşekkür ettiğini hatırlatan sağlık işçisi, ancak taleplerine dair hiçbir şey söylemediğini ifade etti. "Anlaşılan o ki Bakan ve devlet bizleri gözden çıkarmış" diyen sağlık işçisi, şunu ekledi: "Salgın nedeniyle sağlık çalışanları hayatını kaybetmeye başladığında, tıpkı Soma’da hayatını kaybeden madenciler için söylenildiği gibi belki de ‘Bu işin fıtratında var’ diyecekler."