Anayasa Mahkemesi (AYM), 7 yıl önce Şırnak'ta özel harekât polisi tarafından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Sanık polise verilen cezayı yetersiz bulan AYM, yargılamanın yeniden yapılmasını istedi. Ayrıca aileye 90 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde çıkan olaylar sırasında 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, başından silahla vurularak katledildi. Olayın ardından açıklama yapan dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Burada net olarak ifade etmek istiyorum; bunun, herhangi bir şekilde emniyet görevlilerimizin kurşunlarıyla öldürülmesi söz konusu değil. Orada ne fiili bir müdahale ne de gaz kullanımı söz konusu oldu" dedi. Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala da polisin orada silah kullanmadığını iddia ederek, "açık bir provokasyon var" ifadesini kullanmıştı.

GÖRÜNTÜLER DAVUTOĞLU’NU YALANLAMIŞTI

Ancak ortaya çıkan görüntüler, Kazanhan'ın silahla başından vurulduğunu göstermişti. Görüntülerde polisin eylemci gruba gaz bombası atarken, çocukların taşla karşılık verdiği, bu sırada Nihat Kazanhan'ın silah sesiyle birlikte yere düştüğü görülüyordu. Bunun ardından özel harekât polisi Mehmet Nurbaki Göçmez tutuklandı.

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 2016 yılında sanık polise önce müebbet hapis cezası verildi. Ancak mahkeme, “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleri uygulayarak cezayı 13 yıl 4 aya düşürmüştü. Mahkeme gerekçeli kararında ise Kazanhan'ın polise taş atması ve sanığın "bölge şartlarının da getirdiği haksız tahrik altında eylemini gerçekleştirmesi"ni indirim gerekçesi olarak göstermişti. 

Aynı davada üç polis de “suçu bildirmeme” gerekçesiyle 5’er ay hapis cezası alırken, bir polisin cezası az bulunmuştu. Avukatların itirazı da Yargıtay, tarafından reddedilerek, cezalar onaylanmıştı.

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre AYM, ölüm olayına ilişkin davada verilen cezada indirim yapılması ve olayın faili olan diğer kolluk görevlilerinin cezasız bırakılması nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

DAVA YENİDEN GÖRÜLECEK

Mahkeme, ihlalin giderilmesi için yeniden yargılama yapılmasına ve kararın sanıklara daha yüksek ceza verilmesi için Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti. Ayrıca Kazanhan ailesine 90 bin TL manevi tazminat verilecek. Bu kararın ardından Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı yeniden ele alacak, sanık polise indirim yapmadan ceza uygulamak zorunda kalacak. (MA)