ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a günlük basın brifinginde bir gazeteci, “Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddetmesi ve yaptırımları ihlal etmesi ABD açısından kabul edilebilir mi?” şeklinde bir soru yöneltti. Türkiye’nin yaptırım ihlali içerisine girdiğinden haberdar olmadığını ifade eden Price, soruya yanıtında Türkiye’nin Ukrayna halkına ve krizin çözümü çabalarına desteğinden söz etti.

Sözcü Price, “Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Ukrayna halkını destekleme ve Rusya’dan hesap sorma çabalarına önemli katkılar sundular. Türkler ayrıca herhangi bir diplomatik ilerlemenin sağlanıp sağlanamayacağını görmek için Ruslar ve Ukraynalılar’ı biraraya getirmede çok önemli bir diplomatik rol oynadı. Maalesef, Türkiye, Fransa, Almanya, İsrail ya da diğerlerince olsun, bugüne kadar üstlenilen çabaların hiçbiri çok başarı kaydedemedi. Bunun nedeni bu ülkelerin çabalarının yeterli olmaması değil, Rusya Federasyonu’nun diplomasi yürütme ve ihtilafı sona erdirme yolunda ciddi görünmemesi” diye konuştu.

‘TÜRKİYE RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞINA KARŞI DURDU’

Price, aynı gazetecinin soruda ısrar etmesi üzerine de “Türkiye bağlamında yaptırımların ihlal ediliyor olduğuna ilişkin bir bilgim yok ancak Türkiye önemli katkılar yaptı. Tekrar etmem gerekirse, Türkiye bir NATO müttefiki olarak, bu bağlamda Rusya’nın saldırganlığına karşı durdu ve Ukrayna halkını desteklemeye dönük çabalara önemli katkılar sundu” diye konuştu.

Yine aynı gazeteci günlük brifingde Price’a, “ABD’nin Türkiye’ye Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle uyguladığı CAATSA (Hasımlarla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımları kaldırmayı planladığı yönündeki haberleri” sordu. “Bu konuda size bir yanıtım yok” diyen Price, “Müttefikimiz Türkler’le S-400 sistemine sahip olmalarından kaynaklanan kaygılarımız hakkında devam eden bir diyalog halindeyiz” ifadesini kullandı.