Irak’taki Kuzey Petrol Şirketi dün yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi hükümeti güçlerinin şirketin kontrolündeki Xurmele, Avana, Sefiye ve Kormor petrol kuyularına el koyduğunu duyurdu. Bunun üzerine Kuzey Petrol Şirketi, Irak Federal Mahkemesi’nde Kürdistan Bölgesi Yönetimi hakkında şikayette bulundu.

Rojnews'in aktardığına göre, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Ali Heme Salih, kişisel medya hesabından konuya ilişkin bir mesaj yayınladı.

Ali Heme Salih, Xurmele ve Kormor’daki petrol kuyularının bölge hükümetinin petrol ve gaz politikasının temeli olduğunu, Kürdistan Bölgesi petrolünün yüzde 42’sini ürettiğini ve buradaki petrolün yüksek kalitede olduğunu söyledi. Xurmele petrol kuyusunun bölgedeki en büyük petrol kuyusu olduğunu ve burda hiçbir yabancı şirketin olmadığını söyleyen Heme Salih, bu kuyuların Kar şirketi tarafından işletildiği ve petrol harçlarının düşük olduğunu belirtti.

Ali Heme Salih şunları söyledi; “Bağdat, Kürdistan petrolü ve gazının (Xurmele ve Kormor) yüzde 42’sini ele geçirmek istiyor, bu da Kürdistan enerjisine son vermek anlamına geliyor.”

12 bin varil ham petrol, 1100 ton gaz (LPG) ve elektrik üretiminde kullanılan 440 milyon metreküp doğalgaza sahip Kormor petrol kuyusu, Danaxaz ve ortakları tarafından işletilmektedir.

Bölge Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil, Kuzey Petrol Şirketi’nin Kürdistan Bölgesi ile ilgili şikayetine yanıt olarak, ‘Bölge Hükümetinin silahlı güçleri desteklediği ve bazı petrol kuyularına el koyduğuna yönelik söylentileri’ reddetti.