KHK’lerin bir ortaçağ uygulaması olduğunu belirten Barış Akademisyeni Esra Mungan, “On binlerce insan hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerinden atıldılar. Cem Küçük denen bir tetikçinin kullandığı tabirle bu insanlar sivil ölüme yatırıldılar” dedi.

İstanbul KHK’lılar Platformu, Kadıköy Eminönü iskelesinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, Yeşil Sol Parti ve Barış Akademisyenleri katıldı. Açıklamada sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız” “Ne OHAL ne darbe, demokratik Türkiye” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan KHK ile ihraç edilen rehber öğretmeni Ekin Bayrak, ülkenin içerisine düşürüldüğü, sosyal, siyasi ve ekonomik kriz ortamının tek sebebinin iktidar olduğunu belirterek, “Krizlerin sebebi olanlar, ‘cambaza bak’ oyunları oynatarak, suni gündemler oluşturmaya çalışıyor. Böylelikle halkımızın önemli bir kesimine yaşattıkları, işsizlik, açlık, yoksuzluk, çaresizlik, intihar ve ölümleri gözden kaçırmaya; yaşadıklarımızı gördüklerimizi unutturmaya çalışmaktadırlar” dedi.

‘MUHALİFLER GÜNAH KEÇİSİ YAPILDI’

Darbe girişimi faillerinin ve üst düzey yöneticilerinin kimler olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Darbe Komisyonunca tam olarak aydınlatılmadığına dikkat çeken Bayrak, “AKP ve koalisyon ortakları darbenin asıl faillerini bulup cezalandırmak yerine, kendilerine muhalif gördükleri kişileri darbenin sorumlusu, günah keçileri ilan ettiler” diye konuştu.

‘BİR ORTAÇAĞ UYGULAMASIDIR’

Ardından söz alan Barış Akademisyeni Esra Mungan kendisinin KHK ile işten atılmadığını söyleyerek, “Birçok meslektaşım ve başka mesleklerde çalışan yüzlerce kişi KHK ile işinden edildi. Bu bir ortaçağ uygulamasıdır. Çünkü on binlerce insan hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerinden atıldılar. Cem Küçük denen bir tetikçinin kullandığı tabirle bu insanlar sivil ölüme yatırıldılar. Ben bir barış imzacısıyım buraya geldim çünkü burada yapılan korkunç bir hak ihlalidir. Bunun eşi benzeri görülmemiştir ”dedi.

Eylem sloganlarla sona erdi.