Sedat Peker’le ilgili iddialarıyla son dönemde gündeme gelen ve yurt dışında yaşayan gazeteci Cevheri Güven, “Sedat Peker’in Tayyip abi videosu” başlığıyla yayınladığı videosunda, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın neden Peker’le ilişki kurduğunu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun neden korunduğuna dair önemli iddialarda bulundu.

'ERDOĞAN GEZİ DÖNEMİNDE DİVAN OTELİ'NE KAFAYI TAKMIŞTI'

Gezi sürecinde "Erdoğan tarafından Peker’e görev verildiğini" iddia eden Güven, “Erdoğan Gezi döneminde özellikle Koç grubunun Divan Oteli'ne kafayı takmıştı. Erdoğan, tüm Gezi Parkı'ndaki otellere kafayı taktı. Bunu fırsata çevirmek ve otellere çökmekti amacı. Bu otellerin sahipleri korkutularak oradan çıkarılması lazımdı. Erdoğan’ın elinde otellerin sahiplerini yıldırabilecek bir adam yoktu. Görev Sedat Peker’e veriliyor. Ama bu görev verilmeden önce Erdoğan’ın elinde Divan Otel'le ilgili bir koz var. Gezicilerin içerisinde istihbaratçılar da var. Bu istihbaratçılar Divan Otel'e de gidiyorlar. Erdoğan bu görüntülerin tamamına el koyuyor. Sonrasında 2014 Mart ayında Koç grubuyla görüştü. Erdoğan bu görüntüleri Koç grubuna karşı kullandı ve onlara yüksek bir fatura kesti” dedi.

Peker otellerin yıldırılması görevini beceremediğini ileri süren Güven, “Peker aslında bunu yapmak istedi. Erdoğan’la birlikte hareket etmedi. Bu arada otel sahiplerinin yıldırılması için 650 Rus yapımı silahın da temin edildiğine dair bilgiler var” dedi. 

‘ERDOĞAN PEKER’İ PROVOKASYON İÇİN ÇIKARDI’

Erdoğan’ın, istediği zaman gençliği harekete geçirecek bir güce Peker’e ihtiyaç duyduğunu bu nedenle onu cezaevinden çıkardığını öne süren Güven, şunları söyledi:

“Erdoğan Peker’i çıkartırken kafasında bir proje var ama Peker bunun farkında değil. Ama proje gelip MHP’yi vuruyor. Erdoğan’ın gençlik kolları gibi bir açığı var. Fakat partisini tüm gençliği ‘pısırık’ kendi tabiriyle. Erdoğan, MHP’nin Ülkü Ocakları gibi bir teşkilat kurmak istiyor, MHP’nin altını boşaltacağını düşünüyor. ‘MHP bana muhtaç kalır’ diye bir proje yürütüyor. MHP de bu işlerde kurnaz. Şenkal Atasagun bu oyunu seziyor. Erdoğan, ‘hiçbir figür elimde yok böyle bir gençlik teşkilatı kuramam’ diyor ve anket çalışması yaptırıyor. Birinci sırada Sedat Peker, ikinci sırada Alaattin Çakıcı çıkıyor ve Peker’le çalışmayı kafaya koyuyor. İçeriden çıkarında Peker’le bu konuyu konuşuyor. Peker’de videolarında söylüyor  ‘o gün gerilim lazım dediler o yüzden ben de barış akademisyenlerine öyle dedim’ diyor. Sedat Peker, hemen faaliyetlerine başlıyor. Kongreler yapıyor, sokakları provoke edebilecek bir kuvvet ortaya çıkarıyor. Erdoğan’a da bir reis konsepti oturtuluyor. Erdoğan’ı reise dönüştürdü” ifadelerini kullandı.

PEKER’E YÖNELİK SORUŞTURMADA MHP'NİN ROLÜ

Peker’in cezaevinden çıkmasıyla ülkü ocaklarının tamamen erimeye başladığını dile getiren Güven, ülkü ocaklarının da AKP’ye kaymaya başladığını söyledi.

Güven, “Şenkal Atasagun da bunu görüyor. Bununla ilgili bazı önlemler alınıyor. Bazıları görevden alınıyor teşkilattan. Baskı kuruluyor. Ama bunların hiçbiri işe yaramıyor ve Alaattin Çakıcı’yı çıkarmaya karar veriyor. Devlet Bahçeli Çakıcı’yı ziyaret etti ve serbest bıraktırdı. Ama o günlere gelmemek için Ülkü Ocakları başkanı Olcay Kılavuz’a bir gövde gösterisi yaptırdılar. Ama bu da olmadı. Olcay Kılavuz’u milletvekili yapıp bitirdiler. Ama hâlâ kuvvetli. Şiddet kullanmak istediklerinde ona başvuruyorlar” dedi.

Çakıcı çıktıktan sonra yeniden Devlet Bahçeli övgüsü yaptığını söyleyen Güven, “Fakat bunların hiçbiri olmadı. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu üzerinden Sedat Peker’e yönelik bir soruşturma başlatılıyor. İstanbul’da başlatılıyor ve yürüten ekip de Mehmet Ağar’ın. Peker’in de baktığı beslediği polisler var ve bu polisler gelip bilgiyi Peker’e veriyor. Peker de bunları öğrendikten sonra Süleyman Soylu’ya iletişime geçiyor. Soylu’da ona ‘halledeceğiz’ falan diyor” diye belirtti.

‘SOYLU’NUN ELİNDEN DENİZ POYRAZ KATLİAMINA DAİR VERİLER VAR’

Soylu’nun da MHP tarafından Peker’e başlatılan soruşturma içinde yer aldığını vurgulayan Güven, “Soylu, Peker’e ‘kaç’ diyor. MHP’nin zayıflaması Soylu’nun da zayıflaması anlamına geliyor. Soylu bu nedenle MHP’yle ilgili doneler toplamaya başlıyor” dedi.

Peker’in açıklamalarının ardından Soylu’nun harcanabileceğini ama MHP’ye dair elinde bilgiler olduğundan dokunulmadığını ifade eden Güven, Soylu’nun elinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası’na saldıran ve Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in MHP Genel Merkezi’nden birinden talimat aldığına dair bilgilerin olduğunu kaydetti.

Güven, “Polis teşkilatı, o kişinin MHP Genel Merkezi’nden doğrudan bağını ve genel merkez içerisinden birinden doğrudan talimat almasına dair veriler topluyor. Soylu bu verilerin hepsini alıp cebine koyuyor. MHP’yi kapattıracak kadar ciddi bir mesele. Soylu’nun elinde ciddi bir koz var ve bu nedenle MHP de Soylu’yu satamaz” dedi.  

‘PEKER'İN AÇIKLAMALARI ERDOĞAN'A ZAMAN VERDİ’

Peker’in Türkiye’ye dönmesini engelleyecek önemli ifşaatları anlatmadığını sözlerine engelleyen Güven, şunları söyledi:

“Erdoğan sonrası dönem olacak ve elinde sonunda Peker dönecek. Peker’in elbette ki hesabı olacak. Sedat Peker öyle bir yere getirdi ki Soylu artık MHP için kambur olmuştu. Ama Soylu da öyle şeyler biriktirdi ki MHP de onu yiyemez hale geldi ve Soylu pozisyonunu korudu. O yüzden bu klik Erdoğan’ın ipini çekemez hale geldi. Dolayısıyla Peker’in açıklamaları Erdoğan’a da zaman vermiş oldu.” (MA)