Dışişleri Bakanlığı, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarını uyardı. Uyarıda, orantısız güç kullanılabileceği belirtilen "büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edildi."

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

ABD'de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir. 

ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

- Kalabalıklardan kaçınmaları,

- Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,

- Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,

- Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,

- Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri. 

ABD'YE KARŞILIK MI VERİLDİ?

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bu açıklama, ABD'nin bir gün önce yapılan CHP mitingi için yapılan uyarıya bir karşılık olarak yorumlandı.

ABD Büyükelçiliği, CHP'nin 21 Mayıs'ta Maltepe'de düzenlediği miting nedeniyle kendi vatandaşlarını uyarmıştı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe'de CHP'nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının" ifadelerine yer verilmişti.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasına olan benzerliği dikkat çekti.

TÜRK POLİS TEŞKİLATI DA AYNI UYARIYI PAYLAŞTI

Öte yandan, Türk Polis Teşkilatı da "Amerika'da yaşayan Türk Vatandaşlarımıza Uyarımızdır" diyerek, Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısını tekrarladı.