Brent petrol fiyatlarının Rusya Ukrayna arasında deva eden savaş nedeniyle yükselmesi pompa fiyatlarına yansıdı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yaptığı açıklamada benzine 79 kuruş, motorine ise 2 lira 25 kuruş zam geldiğini duyurdu. Ancak akşam saatlerinde yapılan yeni duyuruda, petrol fiyatlarının düşmesi sonucu zamların kaynağından geri çekildiği belirtildi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Kendi reklamlarını yapmak için EPGİS’in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı. EPGİS açıklama yaparak, " Hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz" dedi.

‘EPDK ZAM YAPTI, İPTAL ETTİ, YOK BÖYLE BİR ŞEY’

Gelişmeler sonrası CNN Türk canlı yayınına katılan Mustafa Yılmaz, EPGİS’in ‘piyasayı manipüle ettiğini’ iddia etti.Yılmaz, “EPGİS gündüzden tahminde bulundu. 19.30 veya 22’deki fiyatları görmeden bir şey söylemek doğru değil. Biraz kendi reklamlarını yapmak için EPGİS’in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar. Yapılan bir zam yok, bu zamları da biz yapmıyoruz. Uluslararası bir formülü var. EPDK zam yaptı, iptal etti. Yok böyle bir şey” dedi.

EPGİS: BELGELERİ SAVCILIĞA TESLİM ETMEK İSTİYORUZ

EPGİS’in Twitter hesabı üzerinden sendikaya cevap hakkı doğduğu belirtilerek “Tek tek tüm haksız, mesnetsiz söylemlerine yanıt vermek ve doğrunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Sayın başkanın kendisi de gayet iyi bilmektedir ki; verdiğimiz tüm bilgiler belgeli ve de resmi bilgidir" denildi.

EPGİS paylaşımında şu ifadelere ver verdi:

"EPDK Başkanının CNN Türk programında sendikamız ve bugün iptal edilen zamma ilişkin beyanlarına cevap hakkımızı kullanmak istiyoruz. Tek tek tüm haksız, mesnetsiz söylemlerine yanıt vermek ve doğrunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Sayın başkanın kendisi de gayet iyi bilmektedir ki; verdiğimiz tüm bilgiler belgeli ve de resmi bilgidir. Bugün yapılan ve iptal edilen zam hakkında, hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz. Bu zamma ilişkin resmi fiyat listeleri, resmi formülleri ilgili savcılığa teslim etmek istiyoruz. Sendikamız hakkında EPDK Başkanın Rekabet kurumuna yapmış olduğu suç duyurusu ile kurumumuz ön inceleme geçirmiş olup olay soruşturmaya dönüştürülmemiştir. Bu suç duyurusu ile EPDK başkanı serbest piyasaya nasıl müdahale ettiğini de resmi olarak tescil etmiştir" ifadelerine yer verdi.