Meclis Genel Kurulu’nda “Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin ikinci bölümündeki maddeler görüşülüyor.

Maddeler üzerine söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Memleketi torbayla, yasa yapmayı torbayla sağlayan bir mantıktan nasıl hukuk reformu, nasıl yeni anayasa, nasıl adil bir hukuk, nasıl adalet beklenir?” diye sordu. 

DTK’nin yargılanmasına dair değerlendirmede de bulunan HDP’li Kemal Bülbül, Meclis’in DTK’ye davetiye gönderdiğini hatırlatarak, “DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız” dedi.

‘CEMİL ÇİÇEK’İ DE YARGILAYACAKSINIZ’

“Demokratik Toplum Kongresi'ne dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in Meclis antetli kâğıtla davetiye yazdığını, Anayasa tartışma sürecine katılmasını istediğini herkes biliyor” ifadelerini kullanan Bülbül, “Bu Meclis kayıtlarında da var. Buna rağmen, DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız. DTK'yi yargılıyorsanız o mektubu gönderenleri de yargılayacaksınız; böyle bir şey olmaz. Dolayısıyla biz burada yandaş hâkimler, yandaş savcılar ve benzeri bir sürecin oluşumuna değil; hukukun, adaletin, eşitliğin oluşumuna hizmet etmek için buradayız. O nedenle, böyle bir yasa teklifini, böyle bir yasa manzumesini, böyle bir yasa bütünlüğünü kabul etmememiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

‘ANAYASIZLIK SÜRECİ VAR’

“Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan hâkimler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararını tanımayan hâkimler, Anayasa'yı tanımayan hâkimler; bir anayasasızlık sorunu ve bu anayasasızlık ortaydayken yasa yapma sorunu” olduğunu kaydeden Bülbül, “Bir anayasasızlık var Türkiye'de, şu anda yürürlükte bir anayasa yoktur; bu anayasasızlıkta yasa yapmanın ne anlamı var? Bakınız, Demokratik Toplum Kongresi'yle ilgili verilen karar düşmanca uygulanmış bir karardır. Halkların Demokratik Kongresi'yle ilgili verilmeye çalışılan karar yine aynı. Kobani kumpas davası yine aynı. Kobani'ye IŞİD işgalini protesto etmek nerede suç oluyor? IŞİD'in işgalini, caniliğini, barbarlığını, tecavüzcülüğünü proteste etmek ne zaman suç oldu? HDP kapatma davası hukuka, siyaset yapma hakkına, insanlığa ve HDP camiasını teşkil eden yaklaşık 40 milyon insana karşı işlenmiş bir suçtur, bu suçun bir numaralı sanığı davayı açan kişidir; o yargılanmalıdır, o yargılanmadan Türkiye'de hukuk ve adaletin olması mümkün değildir” dedi.

‘FAŞİZM ÜÇGENİDİR’

Madımak Katliamı’nda 29 yıldır bulunamayan sanıklar olduğunu aktaran Bülbül, “Madımak Oteli'ne 500 metre mesafede evinde ölen, bulunamayan sanıkların olduğu yerde adaletten, hukuktan, hukuk reformundan söz etmek mümkün değildir. Berkin Elvan'ın, Ali İsmail'in katiline cezasızlık politikasının uygulandığı bir yerde adaletten, hukuktan söz etmek mümkün değildir ve yine ‘dokunulmazlık’ adı altında bir yok etme politikası uygulanıyor. Bir yandan kapatma davası, bir yandan dokunulmazlık davası, bir yandan Kobanê kumpas davası; bu, faşizm üçgenidir. Bu, kesinlikle hukuk değil, bu, ırkçılık ve faşizmin ayyuka çıkmış hâlidir” ifadelerini kullandı. (MA)