İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 12 Mayıs’ta İstanbul, Diyarbakır, Siirt ve Erzincan’ın da aralarında olduğu birçok kentte yapılan eş zamanlı baskınlarda en az 25 kişi gözaltın alınmıştı.

Soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılığa çıkarılanlar hakkında 4 gün ek gözaltı süresi alınmıştı.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Dengbêj Xalide ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) çalışanı Münevver İlgin’in de aralarında olduğu kişilerin Jandarmadaki ifadelerinin tamamlanması ardından savcılık İl Jandarma Karakolu’na gelerek, gözaltında tutulanların ifadelerini almıştı. Savcılık ifadeleri tamamlandıktan sonra gözaltında tutulan Semra Yıldız serbest bırakılmıştı.

8 KİŞİ TUTUKLANDI

Savcı, aralarında Xalide ve İlgin’in de olduğu 14 kişiyi adli kontrol şartı ile serbest bırakılması, 10 kişinin ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanması istemiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Hakimlik, Xalide ve İlgin’in de aralarında olduğu 14 kişi hakkında adli kontrol şartı ile serbest bırakılması, 8 kişi hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanması, 2 kişi hakkında da ev hapsi kararı verdi.

ZİLAN ŞARKISI SUÇ SAYILDI

Savcılık ifadesinde Xalide’ye, HDP’nin düzenlediği etkinliklerde söylediği şarkıları dijital medyada paylaşmasından dolayı “örgüt propagandası” suçlaması yöneltildi. Xalide’ye ayrıca Zeynep Kınacı’ya (Zilan) dair söylediği şarkıya ilişkin, “Örgüt üyesinin şarkısını neden söyledin?” sorusu yöneltildiği öğrenildi.

Ayrıca  2016 yılında bir gizli tanığın verdiği ifadede, Xalide’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nden (MED-DER) sorumlu olduğu iddia edilirken, bunun da soruşturma dosyasına eklendiği belirtildi. (MA)