Batman Belediyesi kayyımı,2010 yılında kentin en işlek yerinde 8 bin 557 metrekarelik alan üzerine inşa edilen AVM'yi 150 milyon liraya satışa çıkardı. Batman Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu'na göre AVM'nin değeri 635 milyon 375 bin lira.

2010 YILINDA YAPILDI

Batman Belediyesi, 2008 yılında belediyeye ait arsada “yap-işlet-devret” projesi kapsamında Batman Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin (AVM) inşasını başlattı. AVM'nin inşaatı 2010 yılında tamamlandı. Kentin en işlek yerlerinden biri olan 8 bin 557 metrekarelik alan üzerine inşa edilen AVM, imzalanan sözleşmeyle Golden Park A.Ş.'ye kiralandı. Belediyeye kayyım atanması sonrası AVM, 26 Kasım 2021’de satışa çıkarıldı. 12 Mayıs'ta görev yeri değiştirilen kayyım Hulusi Şahin başkanlığında toplanan İhale Komisyonu, katılım olmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etti. Kayyım yönetimi, ikinci ihalenin 23 Mayıs’ta yapılacağını duyurdu. AVM için belirlenen satış fiyatı ise, 150 milyon TL olarak belirlendi.

'TALAN SİSTEMİ'

Mezopotamya Ajansı’nın haberi göre kayyımın belirlediği fiyat kentte tartışmalara neden oldu. Kentin dinamikleri, belirlenen fiyatın çok düşük bir fiyat olduğunu belirtiyor. Batman Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu'na (İKK) göre AVM’nin gerçek değeri 635 milyon 375 bin TL.

Yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, belediyenin en büyük gayrimenkulü olan AVM’nin kelepir fiyatına satılmaya çalışıldığını söyledi. Kayyım sistemini "talan sistemi" olarak nitelendiren Demir, "Anayasaya aykırı bir şekilde Belediye Başkanlığı makamını işgal ederek, seçilmiş Meclis yerine atadıkları üç encümen kararı ile belediye kaynakları talan edilmektedir. Kayyım sisteminin son icraatı Batman Belediyesi'nin en büyük gayrimenkulü olan Batman Park AVM'yi adrese teslim satışa çıkarmaktır" diye kaydetti.

‘AKP’LİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLECEK'

Demir, AVM'nin peşkeş çekilmek istendiğine işaret ederek, "Batman'ın en işlek yerinde bulunan bin 200 araçlık otopark, 50 bin metrekare kapalı alana, 91 mağaza, bir sinema salonuna, sportif oyun alanına ve 500 kişinin çalıştığı iki katlı çağrı merkezine sahip bu alışveriş merkezi, bir oldu-bitti ile kelepir fiyatına AKP İl Başkanı Akif Gür'ün de yönetiminde bulunduğu ve yönetimi tamamen AKP’lilerden oluşan Golden Park A.Ş’ye peşkeş çekilmek isteniyor” dedi.

‘BU TALANA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Demir, belirlenen fiyata da tepki göstererek, "Bu fiyatta satışa çıkarılması, AKP yönetimi ile kayyımın kapalı kapılar arkasında anlaştıklarının göstergesi. Değeri 600 milyonun üzerinde olan bu yer, 150 milyon TL’ye satılıyor. 6 ay önce girilen ihalede 150 milyon TL değer biçilmişti. Aradan geçen 6 ayda kurdaki artış da görmezden gelindi. Emlak da yaşanan fiyat patlaması da göz önünde bulundurmadan tekrar aynı fiyat üzerine satışa çıkması da dikkat çekici. Bu talana müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.