Paris Kürt Enstitüsü tarafından düzenlenen 1984 Newrozu'nun tüm görüntüleri yayınlandı. Birçok sanatçının sahne aldığı kutlamada Yılmaz Güney'in hafızalara kazınan açıklaması da yer alıyor. 
 
Hasan Deniz, sosyal medya hesabından Paris Kürt Enstitüsü tarafından düzenlenen 1984 Newrozu'nun tüm kayıtlarını paylaştı. Hasan Deniz daha önce de sosyla medyada büyük ilgi gören Mehmet Uzun'un kitap tanıtım etkinliğini paylaşmıştı.  Kürt halkının mücadele tarihinde önemli bir yere sahip olan Newroz kutlaması sürgündeki Kürtlerin buluşma noktası oluyor. O tarihte topraklarında kutlamaların yasak olduğu bir yılda bir araya gelen Kürtler, ulusal birliğin bir nişanesini sergiliyor. 

SÜRGÜNDEKİ SANATÇILAR BİR ARADA 

Kutlamada, Şivan Perwer, Ciwan Haco'ya kadar önemli sanatçıların eserleriyle sahne alıyor. Perwer, konserine Cegerxwin'in "Kîne em" şiirinin besteleyerek hazırladığı parça ile başlıyor.  Ciwan Haco da bugün bile tüm herkesin dilinde olan eserlerini seslendiriyor. Bu sırada sahneye çıkıp oyunlar oynayan çocukların neşesi ekranlara takılıyor. 
 
Siyasi sebeplerden dolayı sürgünde olan ve burada yaşamını yitiren Yılmaz Güney de kutlamaya katılanlar arasında yer alıyor. Kayıtlarda Güney'in hafızalara kazınan konuşmasının tamamı da yer alıyor.