AB'den 'tek tip şarj kablosu' kararı: En çok Apple kullanıcıları etkilenecek

AB'den 'tek tip şarj kablosu' kararı: En çok Apple kullanıcıları etkilenecek
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği, Apple ve Android telefon kullananların şarj kablosu paylaşamama sorununa son veriyor. Birlik üyelerinde, 2025'ten sonra tek tip şarj kablosu kullanımına geçilecek.

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu (AP), Android telefonlar ile iPhone'ların farklı şarj kabloları kullanmasının yol açtığı karmaşaya son verecek yeni kuralları onayladı. Buna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2024 sonuna dek tüm cep telefonları, tabletler ve kameralar tek tip şarj kablosu kullanmaya başlayacak. Dünyada bir ilk olan uygulamanın, en çok iPhone üreticisi Apple'ı etkilemesi bekleniyor.

AB kurumlarının yıllardır üzerinde tartışma yaşadığı, geçmişte hem iPhone hem de Android kullanıcılarından tepki çeken kural, AP'de 13'e karşı 602 oyla kabul edildi.

Buna göre, artık birçok Android temelli cihazın kullandığı USB-C kabloları Avrupa Birliği'nde standart haline gelecek. Bu da, Apple'ın ürettiği iPhone'ların ve diğer cihazların şarj portunu değiştirmesi anlamına gelecek.

2024 sonbaharında yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme kapsamında, AB ülkelerindeki tüketiciler bu tarihten sonra sadece USB-C kablosu ile tüm telefon ve tabletlerini şarj edebilecek.

Düzenleme, elektronik malzeme israfını, çevre kirliliğini ve tüketicilerin birden fazla kablo taşımasını önlemeyi amaçlıyor. Son dönemde birçok telefon üreticisi bu kabloyu zaten kullanmaya başlamış durumda. Ancak Apple ürünlerinin kablosu farklı. AP'de kabul edilen kararda da, bu nedenle Apple'a iki yıllık geçiş süresi tanındı. (DIŞ HABERLER)