Antarktika'da 20 kollu yeni bir deniz zambağı türü keşfedildi

Antarktika'da 20 kollu yeni bir deniz zambağı türü keşfedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Antarktika'da araştırmacılar, 20 kola ve "çilek benzeri" şekle sahip yeni bir deniz zambağı ı türü keşfetti.

Artı Gerçek - Bilim insanları Antaktika'da yeni bir denzi zambağı türü keşfetti. Araştırmacılar"Invertebrate Systematics" adlı hakemli bilimsel dergide yayımladıkları makalede, şekil benzerliği dolayısıyla adını Latincede "çilek" anlamına gelen kelimeden alan ve "Promachocrinus fragarius" olarak tanımlanan canlıya ilişkin detaylara yer verdi.

Dünya dışı bir varlığa benzeyen hayvan ilk bakışta çileğe benzemiyor. Ancak gövdesine yakından bakıldığında tüm bu kolların tepesindeki küçük bir yumru çilek şeklini andırıyor. Bir tür deniz zambağı olan ve Antarktika açıklarında bulunan "Promachocrinus fragarius"un 20'ye yakın kolu olduğu ve renginin de "mor" ile "koyu kırmızı" arasında değişkenlik gösterebildiği aktarıldı. Yeni keşfedilen deniz canlısının iki farklı yapıya sahip kolu olduğu belirtilirken, altta kalan kollarının "kaba ve çizgili", üstte kalanların da daha "tüylü" bir yapıda olduğu kaydedildi.

"Büyük" boyutlara sahip olan "Promachocrinus fragarius"un, 65-6500 feet (yaklaşık 19 ila 1981 metre) arasında değişen okyanus derinliklerinde yaşadığı ifade edildi. (AA)

Öne Çıkanlar