Rusya, Angara-A5 uzay aracını Vostoçniy Uzay Üssü'nden fırlattı

Rusya, Angara-A5 uzay aracını Vostoçniy Uzay Üssü'nden fırlattı
Rusya'nın Sovyetler Birliği sonrası uzay projelerinin önemli unsurlarından Angara A5 aracı, 9 ve 10 Nisan'daki teknik ertelemelerden sonra bugün fırlatıldı. Araç, Dünya yörüngesine ağır yükleri taşımak için tasarlandı.

Artı Gerçek - Rus uzay ajansı Roscosmos, ağır yükleri alçak Dünya yörüngesine taşımak için tasarlanmış uzay aracı Angara A5'in iki günlük ertelemeden sonra başarıyla fırlatıldığını açıkladı. Buna göre, 9 ve 10 Nisan'da iptal edilen deneme, Moskova saatiyle 12.00'de gerçekleşti.

Roketin Vostoçniy'den ilk fırlatılışı 9 Nisan günü Moskova saatiyle 12:00 olarak planlanmış ancak planlanan zamandan iki dakika önce ‘fırlatmayı iptal’ komutu verilmişti. İptal nedeninin roketin merkezi bloğunun oksitleyici tankının süperşarj sisteminde meydana gelen arıza olduğu açıklanmıştı. Sputnik'in aktardığına göre fırlatma denemesi 10 Nisan için yeniden planlansa da, bu kez de motor çalıştırma kontrol sistemindeki bir arıza nedeniyle ertelendi.

angara2.jpg

Gelecekte Rusya'nın en doğusundaki Amur Bölgesi'ndeki ormanlarda bulunan Vostoçniy uzay üssünden modernize edilmiş bir Angara-A5M roketinin daha fırlatılması ve bunun Rus yörünge istasyonunun modüllerini uzaya göndermek ve insanlı uzay araçlarını fırlatmak için kullanılması bekleniyor.

Rusya, Angara projesini Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından birkaç sene sonra başlatmıştı. Angara-5'in ilk test uçuşu 2014'te, ikincisi de 2020'de yapılmıştı. Her iki fırlatma da Plesetsk'den gerçekleştirilmişti. (Sputnik, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar