Uzay yarışında kritik atak: Çin, ikinci kez Ay'ın karanlık yüzüne indi

Uzay yarışında kritik atak: Çin, ikinci kez Ay'ın karanlık yüzüne indi
Çin, uzay yarışındaki atağına kritik bir hamle daha ekledi. CSNA’ya ait Chang'e-6 uzay keşif aracı, Ay'ın uzak tarafına başarıyla indi.

Artı Gerçek - Çin'in özellikle ABD'ye karşı uzay yarışındaki atağının kritik hamlelerinden biri olarak görülen insansız keşif aracı Chang'e-6, Ay'ın uzak tarafına başarıyla iniş yaptı. Çin Ulusal Uzay İdaresi’ne (CSNA) ait keşif aracı, Ay'ın karanlık tarafından toprak ve kaya örnekleri toplayarak Dünya'ya dönmeyi amaçlıyor.

CSNA, bir dizi alete ve kendi fırlatıcısına sahip olan aracın, Ay'ın uzak yüzünde bulunan ve "Güney Kutbu-Aitken Havzası" olarak adlandırılan devasa kratere iniş yaptığını duyurdu. Açıklamada, Chang'e-6'nın görevinin "mühendislik alanında çok sayıda yeniliğin yanı sıra yüksek riskleri ve büyük zorlukları da içerdiği" belirtildi.

ÇİN'İN İKİNCİ BAŞARISI

Çin, Ay'ın uzaya bakan yüzüne ikinci kez bir uzay aracı indiriyor. Derin ve karanlık kraterlerden oluşan, iletişimin ve robotların iniş operasyonlarının çok daha zorlu olduğu bu bölgeye şu ana kadar hiçbir ülke bir uzay aracı indirebilmiş değil.

CSNA’dan yapılan açıklamadaysa, bu zorlu inişe dair şu bilgiler verildi: "İniş noktası seçildi ve yavaş bir hızda dikey olarak alçalmaya başladı. Ay yüzeyine ulaşmak üzereyken motor kapatıldı ve kombinasyonun serbest düşüş şeklinde Ay yüzeyine ulaşmasını sağlamak için tampon sistemi kullanıldı ve sonunda Ay'ın arkasındaki Güney Kutbu-Aitken Havzasına sorunsuz bir şekilde indi” denildi.

AY’DAN 2 KİLOGRAM ÖRNEK TOPLAYACAK

Chang’e-6'nın Ay’dan iki gün içinde yaklaşık 2 kilogram ağırlığında örnekler toplaması bekleniyor. Misyonun sorunsuz tamamlanması halinde, bu örnekler Ay'a iniş yapan aracın üzerindeki roket fırlatıcı ile Ay'ın yörüngesindeki bir başka Çin uzay aracına yollanacak ve bu araç, 25 Haziran'da Moğolistan'a iniş yapacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar