Corovirus'ü yakan maske yapıldı

Corovirus'ü yakan maske yapıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ekim 2020 18:41
A+ A-
ABD'de bilim insanları, Coronavirus'e karşı elektrikle çalışan bir maske üretti. Maskede yer alan bakır ağ havayı 90 dereceye kadar ısıtarak virüsü etkisiz hale getiriyor.

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden mühendisler, Coronavirus'e karşı elektrikli ve yeniden kullanılabilir bir maske tasalarladı. Maskenin, virüsü etkisiz hale getirmek için havayı 90 dereceye katar ısıttığı ve pille çalıştığı belirtildi.

Maskede solunan hava ısıtılmış ince bakır bir ağdan geçerek, kullanım kolaylığı için ise neopren ile yalıtım sağlandığı kaydedildi. Araştırma ekibinden Profesör Michael Strano, maskenin virüsü engellemediğini ve aslında virüsün maskeden geçtikten sonra ısıtılıarak 'etkisiz hale getirildiğini' söyledi.

'ÇEŞİTLİ VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜYOR'

Maskenin Covid-19'a neden olan SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere çeşitli virüsleri öldürdüğünü dile getiren Strano, "Şu anda kullandığımız maskeler virüsün bir kısmını yakalamak için tasarlanmış. Koruma sağlıyorlar ancak virüsü etkisiz hale getirmeyi ve havayı strerilize etmeyi düşünmüş olan kimse yok. Bu beni şaşırttı" dedi.

Araştırmacılar, pille çalışan bu maskenin piyasa sürülmesi halinde N95 gibi medikal maskelere kıyasla 'daha pahalı' olacağını ve viral maruziyet riskinin yüksek olduğu durumlarda kullanılması gerektiğini aktardı.

Öne Çıkanlar