'Dans eden moleküller': Omurilik felcine umut olacak tedavi yöntemi geliştirildi

'Dans eden moleküller': Omurilik felcine umut olacak tedavi yöntemi geliştirildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ağustos 2022 04:18
A+ A-
Fareler üzerinde denenen ve tek bir enjeksiyon sonrası felçli bir farenin hareket etmesini sağlayan bu tedavi, hastalar için umut vadediyor.

Araştırmacılar, ciddi omurilik yaralanmalarından sonra felci tersine çevirmek ve dokuyu onarmak için “dans eden moleküller” kullanan yeni bir enjekte edilebilir terapi geliştirdiler. Fareler üzerinde denenen bu tedavinin ardından felçli farelerin yeniden hareket edebildiği ortaya çıktı.

Dünyada omurilik hasarı sonucunda felç kalan hasta sayısı oldukça fazla ve bu kişilerin yeniden yürüyebilme ihtimalleri oldukça düşük.

Webtekno'da yer alan habere göre, Northwestern Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, felci tersine çevirmek ve omurilik yaralanmalarını en aza indirmek için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdiler. Felçli fareler üzerinde yapılan deneylerde, farelerin omuriliklerini çevreleyen dokulara tek enjeksiyon tedavi yöntemi uygulandı ve birkaç hafta sonra hayvanın yürüme yeteneğini yeniden kazandığı ortaya çıktı.

TEK ENJEKSİYON FELÇLİ FARENİN HAREKET ETMESİNİ SAĞLADI

Omurga yaralanmaları için yeni bir tedaviye yönelik bu araştırmada araştırmacılar, tasarlanmış moleküllerin yapısını ve bir çözümde birlikte nasıl davrandıklarını incelemek için ultra parlak X-ışınları kullandılar. Yapılan bu çalışma insanlarda da benzer şekilde işe yararsa ciddi omurilik yaralanması olan bireyler bir kez daha yürüme şansına sahip olabilir.

DANS İLE HÜCRELERİ TETİKLEDİLER

Moleküler matrisin yapısını bilmek, araştırmacıların moleküllerin hareketini ayarlamasına izin verdi. Molekülleri "dans ettirerek", hücresel reseptörleri bulma ve etkileşime geçme olasılıkları daha yüksekti, hücreleri hasarlı nöronları onarmak için tetiklediler. Felçli bir fareye yapılan tek enjekte tedavisinden dört hafta sonra farenin bacaklarını hareket ettirme yeteneğini yeniden kazandığı ve arka ayaklarını sürükleyebildiği gözlemlendi.

Omurilik yaralanmasının sonuçları üzerinde bir fark yaratmak ve hastaların yaşamları üzerinde yaratabileceği muazzam etki göz önüne alındığında bu sorunu çözmek istediklerini belirten ekip, bu çalışmanın omurilik felci için yapılan çalışmalarda etkili olabileceğini düşünüyor.