NASA açıkladı: Mars keşif aracı InSight Lander sadece birkaç ay kalabilecek

NASA açıkladı: Mars keşif aracı InSight Lander sadece birkaç ay kalabilecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Mayıs 2022 11:01
A+ A-
Kasım 2018'de Kızıl Gezegen’e inen InSight, enerji kaynağının azalması nedeniyle bilim operasyonlarına son verecek.

NASA'nın 2018 yılında Kızıl Gezegen'e gönderdiği keşif aracı InSight, azalan güç kaynağı nedeniyle bilim operasyonlarına birkaç ay içerisinde son verecek. Jet İtki Laboratuvarı'nın açıklamasına göre InSight'ın Güneş panellerinde uzun süredir toz birikiyor. Bu da uzay aracının Güneş enerjisinden yararlanmasını engelliyor.

Independent Türkçe'nin haberine göre Jet İtki Laboratuvarı'nda InSight projesinin müdür yardımcısı Kathya Zamora Garcia, salı günü düzenlediği basın toplantısında, enerji kaynağının azalması nedeniyle uzay aracının operasyonlarını yaz sonunda sona erdireceklerini söyledi.

Laboratuvarın açıklamasına göre InSight'ın Güneş panellerinde uzun süredir toz birikiyor. Bu da uzay aracının Güneş enerjisinden yararlanmasını engelliyor.

Zamora Garcia, "Mars’a indiğimizde, bir elektrikli fırını yaklaşık bir saat çalıştırabilecek kapasitemiz vardı. Şimdi muhtemelen en fazla 10 dakika çalıştırabiliriz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan yetkililer uzay aracını ıskartaya çıkartacakları net bir tarih belirlemekten kaçınıyor.

Laboratuvarın baş araştırmacısı Bruce Banerdt’in aktardığına göre, InSight'ın cihazlarını tam olarak ne zaman kapatacağı hava durumuna, uzay aracının performansına ve şimdiden ölçülmesi zor diğer faktörlere bağlı.

Banerdt, "Mars'taki hemen hemen her uğrakta beklentilerimizi aştı, bu yüzden aslında düşündüğümüzden daha uzun sürebilir" diye konuştu.

Kasım 2018'de Kızıl Gezegen’e inen InSight, buradaki sismik aktivite ve depremlerle ilgili eşi benzeri görülmemiş ölçümler yaptı. Uzay aracı bu ay Mars'ta şimdiye kadar tespit edilen en büyük depremi kaydetmişti. Aracın 4 Mayıs'ta gezegende 5 büyüklüğünde bir deprem saptadığı bildirilmişti.

Mart ayında da Insight'ın topladığı sismik verileri inceleyen uluslararası bir araştırma ekibi, Kızıl Gezegen'in çekirdeğinin boyutunu hesaplamıştı. Çekirdeğin yarıçapı bin 810 ila bin 860 kilometre olarak belirlenmişti.

Banerdt, "Daha önce Mars'ta neler olup bittiğine dair epey bulanık bir resim çizebiliyorduk. Bence InSight'ın gerçek katkısı, artık gezegenin iç kısmının niceliksel açıdan kesin ve berrak bir resmini çizebilmemizdir" dedi.