17 sulak alanda 45 türden 298 bin 445 su kuşu tespit edildi

17 sulak alanda 45 türden 298 bin 445 su kuşu tespit edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Göller bölgesinde kışlayan su kuşu popülasyonlarını tespit etmek için her yıl düzenli olarak yapılan kış ortası su kuşu sayım çalışmaları tamamlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü, sulak alanlar açısından zengin olan bölgede kışlayan su kuşu popülasyonlarını tespit etmek için her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen kış ortası su kuşu sayım çalışmalarına 15 Ocak’ta başladı.

Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanları olan Burdur, Isparta ve Antalya (Göller Bölgesi) illerinde bulunan sulak alanlarında su kuşu sayım çalışmalarını 22 Ocak'ta tamamladı. DKMP 6. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan videoda gözlemlenen kuş türlerine de yer verildi.

45 TÜRDEN 298 BİN 445 KUŞ

6.Bölge Müdürlüğü, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen sayım çalışmaları Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Uzman Biyolog Lale Aktay Sözüer, Kuş Gözlemcisi Mustafa Erturhan tarafından koordine edildi. Göller Bölgesi kış ortası su kuşu sayım çalışmaları; Burdur, Isparta ve Antalya İl Şube Müdürlükleri ve bağlı şeflikler, 8. Bölge Müdürlüğü, Konya Şube Müdürlüğü, Beyşehir Milli Park Şefliği, uzmanlar ve bölgedeki kuş gözlemcilerinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi.

Ocak ayında 35 katılımcı ile 17 sulak alanda yapılan kış ortası su kuşu envanterinde 45 türden 298.445 adet kuş tespit edildi. En çok su kuşu sayılan alan Beyşehir ve Eğirdir gölleri oldu. Sakarmeke sayım yapılan sulak alanlarda en çok sayılan tür olurken Macar ördeği, elmabaş patka, karabatak, yeşilbaş ve çamurcun ördekleri sakarmekeyi takip eden türler oldu. Su olmadığı için kuş görülemeyen alan ise Çorak (Bayındır) Gölü oldu. (ANKA/MUHAMMET FATİH BAŞCI)