Ağaoğlu’nun RES projesinin kapasite artışına onay verildi

Ağaoğlu’nun RES projesinin kapasite artışına onay verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AKP’ye yakınlığı ile bilinen iş insanı Ali Ağaoğlu’nun İzmir'in Seferihisar ilçesinde doğal SİT alanında bulunan rüzgâr enerji santrali (RES) için kapasite artışına onay verdi.

İZMİR - İş insanı Ali Ağaoğlu’nun sahibi olduğu Üçgen Enerji Şirketi 2016 yılında Seferihisar’ın Sığacık bölgesinde RES kurdu. Şirket, sekiz olan türbin sayısını 16’ya çıkarmayı planlıyordu ancak nitelikli doğal koruma alanında 50 MWm üzerindeki projelere izin verilmediği için türbin artış talebi beşe düşürüldü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı talebi onayladı ve itirazlar için 10 gün süre verdi.

BÜYÜKŞEHİR KARŞI ÇIKTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kapasite artışı için olumsuz görüş bildirdi. Belediye, bölgenin doğal SİT alanı, orman alanı, tarım arazisi olduğu vurgulanarak, yer seçiminin uygun olmadığının altını çizdi.

4.jpg

KORUMA ALTINDAKİ CANLILARIN YAŞAM ALANI

İzmir-Manisa Planlama Bölgesi Onaylı 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje orman alanı üzerinde kalıyor.

3.jpg

Türbinlerin dikileceği alanlar, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) ile koruma altına alınan pek çok canlının da yaşam alanı. ÇED dosyasında bölgenin doğal SİT alanı olduğu belirtilmese de ruhsat sahası ikinci derece doğal SİT’e denk gelen nitelikli doğal koruma alanında yer alıyor.

2-001.jpg

110 MİLYONLUK TEŞVİK

Öte yandan şirket kapasite artışı ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 110 milyon 898 bin 900 TL teşvik alacak. Aynı zamanda Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası desteğinden de yararlanacak.

SİT DERECESİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Ağaoğlu Grup bünyesinde yer alan Üçgen Enerji Şirketi, bakanlık izniyle bölgeye RES kurduğunda alan 1. Derece Doğal SİT alanıydı. 2018 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bölgenin SİT derecesini düşürerek nitelikli doğal koruma alanına çevirmişti.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI ÇIKARILMIŞTI

İzmir’in ünlü turizm merkezi Sığacık’a komşu olan RES projesi tepki çekmiş, yurttaşlar ile meslek odaları itirazlarda bulunmuştu. Uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınan çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan alanın statüsünün bakanlık tarafından düşürülmesinin ardından proje için Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı çıkarmıştı.

Öne Çıkanlar