Akbelen'de madendeki patlamalar nedeniyle her yer toz duman

Muğla’nın Milas ilçesinde İkizköy’de YK Enerji tarafından işletilen maden sahasındaki patlatmalar sürüyor. Patlatmanın kontrolsüz olduğunu söyleyen İkizköylüler, çıkan toz ve dumandan rahatsız olduklarını anlattı.

Artı Gerçek - Muğla'da İkizköy Mahallesi’nde bulunan Yeniköy- Kemerköy Termik Santrali'nin kömür sahasını genişletmek için ağaç kesimlerinin yapıldığı Akbelen Ormanı'nda kömür çıkarmak için patlatmalar yapılıyor. Dün 20’den fazla patlatmanın yapıldığını söyleyen köylüler, çıkan toz ve dumandan dolayı insan ve çevre sağlığının risk altında olduğunu dile getirdi.

Alandan video çeken bir İkizköylü, "Bugün 17 Nisan 2024 Çarşamba şuan da yoğun bir toz kütlesinin bütün İkizköy'ü tamamen kapladığını, hatta bu toz kütlesinin yoğunluğundan dolayı çalışmaların bile yapılmadığını söyleyebilirim. Göz gözü görmüyor. Bu toz yoğunluğu, Akbelen şantiyesinde çıkan toz yoğunluğu. Bunu yaratan şirket kendisi bile çalışamıyor artık. Bu durumu maalesef buradaki insan sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir durum. Şu anda nefes alamıyoruz. Görüş mesafesi yaklaşık 1 kilometre yok. Tozdan dolayı görülemiyor" dedi.

İkizköylü bir kişi de, "Her zaman böyle, sabahları biz dışarı çıkamıyoruz, evimizin önünde hapis kalıyoruz. Eşyalarımız, çamaşır sermek yok. Tozdan da rahatsızız" dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar