Akbelen'de ormanı katleden Limak’ın patronu çevreci vakfın üyesi çıktı

Akbelen'de ormanı katleden Limak’ın patronu çevreci vakfın üyesi çıktı
Akbelen'de direnişe rağmen ormanı katleden Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir'in Doğal Hayatı Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olduğu ortaya çıktı. Eleştirilerin ardından WWF, Özdemir’in üyelikten ayrılma işlemlerini başlattı.

Artı Gerçek - Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'ndaki maden sahasını genişletmek için ağaç kesimi gerçekleştiren Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir'in Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye şubesinin (WWF Türkiye) Mütevelli Heyeti üyesi olduğu ortaya çıktı.

Ormanda Limak Holding ve IC Holding'in ortak iştiraki YK Enerji'nin maden sahasını genişletmek için ağaç kesimi günlerdir sürerken, ağaç katliamına engel olmak isteyen yöre halkına ise kolluk güçleri sert müdahalede bulunuyor.

Ebru Özdemir, Limak’ın onursal başkanı Nihat Özdemir’in kızı.

VAKIF AYRILMA İŞLEMLERİNİ BAŞLATTI

Eleştirilerin ardından WWF-Türkiye Özdemir’in üyelikten resmi olarak ayrılma işlemlerini başlattığını duyurdu:

“Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemleri devam etmektedir.”

Akbelen’de yöre halkının verdiği mücadelenin yanında olduğunu vurgulayan vakıf şunları kaydetti:

“İkizköy – Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına karşı, sivil toplum paydaşları ve yöre halkının verdiği mücadelenin yanındayız. Maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar