Antep’teki göletlerde su seviyesi yüzde 5'e düştü

Antep’teki göletlerde su seviyesi yüzde 5'e düştü
Yayınlanma:
A+ A-
İslahiye’de, 11 bin 160 dekar tarım arazisinin sulandığı Bayraktepe ve Güneş göletlerinde su seviyesi yüzde 5'e düştü. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, “Depremden dolayı yer altı sularımızda ciddi anlamda kaymalar oldu" dedi.

Artı Gerçek – Antep’in İslahiye ilçesinde 2 milyon 81 metreküp su tutma hacmi ile 6 bin 120 dekar tarım arazisi sulama kapasitesine sahip Bayraktepe Göleti ile Yesemek Mahallesi'ndeki 3 milyon 840 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip 5 bin 40 dekar tarım arazisi sulama kapasiteli Güneş Göleti kuruma noktasına geldi.

1.jpeg

Kuraklık ve aşırı sıcakların etkilediği göletlerde su seviyesinin yüzde 5'lere düşmesiyle, çiftçiler ikinci ürün ekimi gerçekleştiremedi. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, ikinci ürün ekimi yapamayan çiftçinin ciddi kayıp yaşadığını belirtti.

Deprem nedeniyle yer altı sularında kaymaların oluşmasıyla kuyuların kuruduğunu ifade eden Köse şunları söyledi:

"Kışın yeterli yağışların olmayışı nedeniyle göletlerimiz doluluk oranlarında tam kapasiteye ulaşamadı. Depremden dolayı yer altı sularımızda ciddi anlamda kaymalar oldu. Özellikle Yeşilova, Çubuk ve Akınyolu mahallerimiz olmak üzere tarım alanındaki su kuyularımız ya kurudu ya da su seviyesi azaldı.

2.jpeg

Bayraktepe ve Güneş göletlerimizin kapasitesi ise yüzde 5'ler seviyesine düştü. 11 bin 160 dekar alanı sulamakta olan göletlerimizde su seviyesinin düşmesiyle göletlerimizin suladığı tarım alanlarında ikinci ürün ekimi yapılamadığı için çiftçilerimiz ciddi anlamda kayıp yaşadı.”(DHA)

Öne Çıkanlar