Botan Vadisi'nde cam teras projesine tepki: 'Doğamızı yok edecekler'

Botan Vadisi'nde cam teras projesine tepki: 'Doğamızı yok edecekler'
Botan Vadisi ile Cehennem Deresi cam teraslar, kafeterya ve otoparkla ranta açılıyor. "Terasın bize hiç bir faydası olmayacak ve bizim böyle bir şeye de ihtiyacımız yok" diyen köylüler projenin yapılmasını istemediklerini söyledi.

Artı Gerçek - Şırnak'ın İdil ve Güçlükonak ilçeleri arasında bulunan Botan Vadisi ile Cehennem Deresi ranta açılıyor. Şırnak Valiliği, söz konusu yerlere her biri 300 metrekareden oluşacak iki ayrı cam teras yapacak.

Aynı proje kapsamında 100 araçlık otopark, 500 metrekare açık kapalı kafeterya ve 500 metrekarelik peyzaj çalışması öngörülüyor. Proje için 24 Haziran'da yapılan ihalenin bedeli 47 milyon 960 bin TL olarak belirlendi. İdil'de hayata geçirilmek istenen projenin bölgenin doğal güzelliğini bozmasından endişe ediliyor. Projeyle paralel olarak söz konusu yerlere kalekol inşasına başlanması da bölge sakinlerinin endişesini arttırdı. Konuya dair konuşan köylüler, projeye karşı olduklarını belirtti.

srnk-02-07-2024-bafe-cam-teras.jpg

'PROJEYİ İSTEMİYORUZ'

Alya Alkan, cam terasın yapılmasıyla birlikte Botan Vadisi’nin özgünlüğünü büyük oranda yitireceğini belirterek, “Eğer bahsettikleri projeyi yaparlarsa burada artık insanlar evlerinden çıkamayacak. Terasın yapıldığı yere sürekli çocuklarımızla gider, gezerdik ve hayvanlarımızı orada otlatırdık. Bu projenin yapılmasını istemiyoruz. Çünkü terasın bize hiç bir faydası olmayacak ve bizim böyle bir şeye de ihtiyacımız yok. Zaten terasın yapılacağı yer doğal teras. Ancak şimdi terasın yapılması ile birlikte doğası tamamıyla yok edilecek. Çünkü büyük bir tahribat olacak. Burası tarihi bir yer ve müdahale edilmemesi gerekiyor. Bizler artık serbest bir şekilde oralara gidip gezemeyeceğiz. Bu projeyi istemiyoruz" dedi.

'DOĞAMIZI YOK EDECEKLER'

Köylülerden Nuriye Hazar, 30 yıldır yapılmayan köy yolunun proje kapsamında rant için yapıldığını hatırlatarak, “Bu projeyle huzur bırakmadılar. Bizler bu projeyi istemiyoruz. Ama yine de yapıyorlar. Bu proje ile birlikte hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Oranın doğasını ve tarihini tek seferde yok edecekler. Bu projeyi yaptıkları zamanda ihtiyaç var mı yok mu diye bize sorulmadı. Kendi çıkarları için yapıyorlar. Köyün yollarını bile bunun için yaptılar” diye belirtti.

Şerife Malkaç da projenin bölge halkına bir katkısının olmayacağını ifade ederek, “Bizler eskisi gibi serbest dolaşamayacağız. Daha önceleri rahat bir şekilde gidip geziyorduk. Çünkü iş makinasıyla bölgenin dokuyla oynadılar. Cam terası istemiyoruz” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar