Cennet Koyu’nda yeni talan: Otel inşa edilmek isteniyor

Cennet Koyu’nda yeni talan: Otel inşa edilmek isteniyor
Yayınlanma:
A+ A-
Bodrum’da yer alan Cennet Koyu’nda Cengiz Holding’in otel projesi sonrası Bodrum Ada Otelcilik isimli şirket tarafından otel yapılmasına onay verildiği belirtildi. Doğa ve kuş alanını kapsayan alanda yapılacak projenin maliyeti ise 82 milyon 640 bin TL.

Artı Gerçek - Muğla’nın Bodrum ilçesinde doğa talanı devam ediyor. Bodrum’daki Cennet Koyu’nda Cengiz Holding’in yapmak istediği turizm projesinin ardından şimdi de Bodrum Ada Otelcilik isimli şirket tarafından orman ve sit alanı içinde kalan alana 108 odalı otel inşa edilmek istendiği ortaya çıktı.

BirGün’de yer alan habere göre şirket proje için 26 Haziran 2023 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık proje için 21 Ekim tarihinde ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Proje kapsamında 32 bin 620 metrekarelik alanda 108 odalı otel inşa edilmek isteniyor. Projenin yapılacağı alan önemli doğa ve önemli kuş alanını da kapsıyor. Projenin maliyeti ise 82 milyon 640 bin TL olarak belirlendi.

CENGİZ HOLDİNG OTELİN KAPASİTE ARTIRMAK İSTİYOR

Öte yandan koydaki bir diğer tehdit ise Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’in otel projesi. Orman, sit ve önemli doğa alanlarını kapsayan projeyle 409 bin metrekarelik alanda 101 apart oda ve 83 süit oda olmak üzere toplam 184 odalık projeye başlanmışken şirket üstüne kapasite artışı talep etti. 19 Eylül tarihinde yaptığı başvurunun ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; 658 milyon 436 bin TL’ye yapılacak projeyle beraber alanda inşa edilecek birim sayısı 186’ya çıkarıldı. Bu artışla birlikte 440 kişinin konaklayacağı turistik tesisin 556 kişilik kapasiteye çıkarılması isteniyor.

1. DERECE SİT ALANINA VİLLA

Gökçebel Mahallesi Kızılburun mevkisinde Birleşik Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat Anonim Şirketi, turizm kapasite artışı için başvuru yaptı. 1’inci derece arkeolojik sit kalıntıları ve çevresinde zeytin ağaçlarının bulunduğu projede 96.163 metrekarelik alanda 91 villaya 6 tane daha eklenmek isteniyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar