Doğa Derneği: Zeytin yönetmeliği iptal edildi

Doğa Derneği: Zeytin yönetmeliği iptal edildi
Doğa derneği sosyal medya üzerinden zeytin ağaçlarının kurtarıldığını ve bu süreçte yanında olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ettiğini söyledi. Yaşamı savunmak için mücadelenin devam edeceğini de bildirdi.

Artı Gerçek - İzmir'de Doğa Derneği, zeytinliklerin madenciliğe açılmasına izin veren yönetmeliği iptal ettirdi. Doğa Derneği'ne, yönetmelik değişikliğine karşı 9 dernek, 7 kooperatif ve 11 kişi davada destek verdi.

Doğa Derneği sosyal medya hesabı üzerinden kararın detaylarını paylaştı.

Danıştay Kararı'nda değişikliğinin sebebi, "zeytinlik alanlardaki zeytinlerin sökülüp taşınması, başka yere dikilmesi, taşınmanın mümkün olmaması, ayrıca doğrudan madencilik faaliyetine başlanılarak faaliyetin sonunda sahanın rehabilite edilip eski haline getirilmenin zor olması" gösterildi.

Danıştay'ın açıklamasının devamında ayrıca, "Madencinin vereceği taahhütname ve davalı bakanlığın izniyle madencilik faaliyeti için yeterli olsa da tekrar düzenlemenin Zeytin Kanunu’na aykırı olduğunu, yönetmelik değişikliği ile zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine idarenin izni ve madencinin taahhütnamesi ile olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle değişikliği iptal edilmiştir" denildi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar