Dört gündür su verilmiyor: İkizköylülerden Milas Kaymakamı hakkında suç duyurusu

Dört gündür su verilmiyor: İkizköylülerden Milas Kaymakamı hakkında suç duyurusu
İkizköylüler, mahallelerine 4 gündür su verilmemesi nedeniyle Milas Kaymakamı hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, 'görevi kötüye kullanma' suçunun zincirleme suç niteliğine büründüğü belirtildi.

Artı Gerçek - Muğla Milas İkizköy Mahallesi'ne 4 gündür su verilmemesine ilişkin Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke hakkında 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Köylüler adına avukat İsmail Hakkı Atal tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan dilekçede, Yeniköy-Kemerköy (YK) Enerji’nin termik santral çalışmaları sırasında su kaynaklarını haksız yere kullanması ve bunun sonucunda köyde su kesintilerine neden olduğu vurgulandı.

Havza Yönetim Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve Takibi Yönetmeliğindeki su kullanım hakkının ihlal edildiği belirtilen dilekçede, "Su havzalarıyla ilgili mevzuatımız su kaynaklarının kullanılmasında öncelik sırasını; içme ve kullanma, çevresel su ihtiyacı, tarımsal sulama, su ürünleri istihsali, enerji üretimi ve sanayi suyu, ticaret, turizm, rekreasyon, taşıma ve ulaşım olarak sıralamaktadır.

Son 4 günde kamu düzeninin bozulmasına neden olacak şekilde köylünün suyunun kesilmesine neden olan Milas Kaymakamının işlediği ilk suç da bu değildir. Zira halen köylünün 100 metre ötesinde dinamit patlatmalarına devam eden YK enerji şirketi birçok yasayı çiğnemiştir. Jandarmaya ve kaymakamlığa 10.01.2022 tarihinden bu yana yapılan müteaddit yazılı ve sözlü şikayetlere rağmen Milas Kaymakamı kolluk görevlilerini harekete geçirmemekte, böylece işlediği suçta da ısrar etmektedir" denildi.

ZİNCİRLEME NİTELİK KAZANDI

Kaymakam Mustafa Ünver Böke’nin işlediği 'görevi kötüye kullanma' suçunun zincirleme suç niteliğine büründüğü belirtilen dilekçede, "Nitekim ekteki dilekçede de görüleceği üzere 10.01.2022 tarihinde 30 İkizköylü yasaya aykırı dinamit patlatmaları nedeniyle Kaymakamlığa resmi olarak şikayet dilekçesini verip, kayda geçirmiş olmalarına rağmen bu konuda da halen bir işlem yapılmamıştır.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’nin 'görevi kötüye kullanmak' ve res’en nazar-ı itibara alınacak suçlardan hakkında soruşturma açılmasını talep ederim" ifadeleri yer aldı. (MA)

Öne Çıkanlar