Dünyanın en büyük kömür limanında iki günlük işgal eylemi: 100'den fazla gözaltı

Dünyanın en büyük kömür limanında iki günlük işgal eylemi: 100'den fazla gözaltı
Küresel iklim değişikliği zirvesi COP28'in başlaması öncesinde, Avustralya'da iklim eylemcileri, dünyanın en büyük kömür limanı Newcastle'da işgal eylemiyle gemi trafiğini sekteye uğrattı. 109 eylemci gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İklim değişikliği konusunda "çok ağır" hareket eden ülkelerden biri sayılan Avustralya'da iklim eylemcileri, dünyanın en büyük kömür limanı olan Newcastle limanını iki günlüğüne işgal ederek kömür ticaretini sekteye uğrattı. Yüzlerce eylemci kanolarla ve yüzerek limandaki gemi trafiğini iki günlüğüne durdurdu.

Eylemi organize eden Rising Tide (Yükselen Gelgit) adlı oluşum, yarım milyon tondan fazla kömürün ülkeden çıkışını engellediklerini duyurdu. İklim değişikliği konusunda adım atılmamasını protesto etmek üzere bir araya gelen eylemcilerden 109'u gözaltına alındı.

Avustralya dünyanın en büyük ikinci kömür ihracatçısı ve kendi elektrik ihtiyacını da fosil yakıtlardan karşılıyor. Sydney'e yaklaşık 170 km mesafedeki Newcastle limanı da ülkenin kömür sevkiyatındaki en önemli liman.

POLİS İZİN VERMİŞTİ

Avustralya'nın dört bir yanından gelen yaklaşık 3 bin kişinin 30 saatlik eylemine polis de izin vermişti. Ancak eylemin resmi bitiş saatinin ardından suda kalmayı sürdüren 109 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5'i 18 yaşının altında olduğu için salıverildi. New South Wales polisi, 104 kişinin "limanın gemi kanalını terk etmemekle" suçlandığını açıkladı.

97 YAŞINDAKİ STUART: TORUNLARIM İÇİN YAPIYORUM

Gözaltına alınanlardan biri olan 97 yaşındaki Alan Stuart, "Bunu torunlarım ve gelecek kuşaklar için yapıyorum. Bizim eylemsizliğimizin sonuçlarını yaşamak zorunda kalacakları için çok üzgünüm" diye konuştu.

Rising Tide, protestonun Avustralya tarihinde iklimle alakalı en büyük sivil itaatsizlik eylemi olduğunu söylüyor. Grup, Avustralya hükümetinden kömür ticaretine vergiler getirmesini ve tüm yeni fosil yakıt projelerini iptal etmesini istiyor.

HÜKÜMET FOSİL YAKIT PROJELERİNİ FESHETMEYE YANAŞMIYOR

Avustralya iklim değişikliği konusunda "çok ağır" hareket eden ülkelerden biri olarak kabul ediliyor ancak Başbakan Anthony Albanese 2022'de göreve geldiğinde, karbon emisyonlarını azaltmak için süren küresel çabaya katılma sözü vermişti. Albanese'nin hükümeti, daha önceden konulmuş olan, 2030'a kadar karbon emisyonlarını yüzde 26-28 azaltma hedefini, yüzde 43'e yükseltti.

Aradaki fark, Avustralya'nın ulaşım ya da tarım sektörünün neden olduğu karbon salımına denk geliyor. Ancak hükümet tüm yeni fosil yakıt projelerini feshetmeye yanaşmıyor. Mayıstan bu yana dört yeni kömür madeni projesine yeşil ışık veren Avustralya hükümetinin önünde onay bekleyen 25 proje daha var. (Kaynak)

Öne Çıkanlar