Karadeniz'de hamsi popülasyonu tehlikede: 'Av bir yıl ertelensin'

Karadeniz'de hamsi popülasyonu tehlikede: 'Av bir yıl ertelensin'
Yayınlanma:
A+ A-
Son yıllarda popülasyonu tehlike altında olan hamsiler için risk bu sene de devam ediyor. Küçük boydaki hamsilerin avlanmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, "hamsi avı bir yıl ertelensin" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Denizlerde 1 Eylül'de başlayan balık avı sezonu Karadeniz'de devam ederken palamut bolluğuyla sezonu açan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı. Tezgahlarda bir görünüp bir kaybolan hamsinin bölgede avlanabilir boy uzunluğu dokuz santimetre altında kalması popülasyonu olumsuz etkiledi. Son yıllarda aralıklarla yapılan hamside av yasağı kısıtlamalarının yeterli olmadığını belirten uzmanlar, bir yıl av yasağı önerisinde bulundu.

'HAMSİ BEKLENİLENİ BU SENE DE VERMEDİ'

KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, 9 santimlik hamsinin tüketime elverişli olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Hamsi beklenileni bu sene de vermedi. Balığımız giderek incelmektedir. Bunun önüne geçilmesi için yapılması gereken avın, kısmi de olsa benim önerim bir yıl tamamen durdurulmasıydı. Ancak geçen yılda bakanlık sezon içerisinde 10 günlük kısıtlamalara gitti. Kısmi bir faydası olmuş olsa da geleceğe yönelik, yani bu yıl beklenen randımanı vermemiştir."

hamsiav.jpg

'HAMSİ AVCILIĞI BİR YIL DURDURULSUN'

Sürdürülebilir av için hamsi avına bir yıl ara verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Dinçer, hamsi avcılığının dört aylık periyodiklerle yapılması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Özellikle bu sene hem sezonu erken kapatıldı hem de sezondan istenilen miktarda hamsi avcılığı gerçekleştirilemedi. Yeterince sürüler oluşturulmamıştır. Sürüler dağınıktı ve avlanan hamsi de son derece küçüktü. İri hamsi olarak bize sunulan ise muhtemelen gırgır gemilerinde ya elekten geçirilerek bize sunuldu. Dolayısıyla sürdürülebilir kaliteli hamsi avcılığında gerçekten dikkatli olmamız lazım. Bu stoku tekrar eski günlerine kavuşturmak için gerekli duyarlılığı göstermemiz lazım. Naçizane önerim, hamsi avcılığının hiç olmazsa sezonunda bir yıl gene durdurulmasında ısrar ediyorum. Ertesi yıl hem kaliteli, daha ucuz besin yeriz" (DHA)

Öne Çıkanlar