Marmara ve Ege'de kuraklık kritik seviyelerde

Marmara ve Ege'de kuraklık kritik seviyelerde
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de yağışların son üç ayda, uzun yıl verilerine göre yüzde 40,6, geçen yıla göre yüzde 31 azalma göstermesiyle kuraklık riski arttı. Kuraklık en fazla Marmara ve İç Ege'de hissediliyor. Yağışlar İstanbul'da yüzde 51,8 oranında azaldı.

AETI GERÇEK - Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yağışlar azaldığından kuraklık belirgin hale geldi.

2 bin 57 gözlem sisteminden elde edilen en az 30 yıllık kesintisiz yağış ve sıcaklık verileri ile üçer aylık dönemler halinde aylık meteorolojik kuraklık analizleri hazırlanıyor. Buna göre, Marmara Bölgesi'nin tamamında, Ege Bölgesi’nin Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçeleri hariç diğer kesimlerinde, Akdeniz Bölgesi’nin batısı ile doğu kesimlerinde, İç Anadolu Bölgesi’nin ortası ile batısında, Karadeniz Bölgesi’nin yer yer batı, orta ve doğu kesimlerinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ortası ile kuzey kesimlerinde değişen şiddetlerde kuraklık etkili oldu.

MARMARA VE EGE'DE İLERİ DÜZEYDE KURAKLIK

Kuraklık Marmara ile İç Ege'de ileri düzeylerde hissedildi. Diğer illerde ise kuraklık, orta, hafif ve normal değerlerde verilere yansıdı.

Analizlere göre, 'olağanüstü kuraklık', 'çok şiddetli kuraklık' ve 'şiddetli kuraklık' olarak tanımlanan ileri düzey kuraklık, Marmara ve Ege'de Tekirdağ ve Çanakkale'nin kıyı kesimleri, İstanbul ve Yalova kıyıları, Edirne ile Burdur ve Uşak çevreleri, Balıkesir, Kütahya ve Bilecik'te, İç Anadolu'da Kırşehir, Çankırı, Konya, Kırıkkale'de, Karadeniz'de de Sinop ve Trabzon'un iç kesimlerinde etkisini gösterdi.

YAĞIŞLAR AZALDI

Türkiye'de su yılı yağışları, her sene 1 Ekim'den bir sonraki yılın 30 Eylül tarihine kadar olan dönemi kapsıyor ve bu dönemde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından takip edilerek hesaplanıyor. Bu hesaplamalara göre, 1 Ekim 2022-3 Ocak 2023 döneminde Türkiye genelinde kaydedilen yağışlar, 1991-2021 dönemini kapsayan uzun yıl verilerine göre yüzde 40,6, geçen yıla göre yüzde 31 azalma gösterdi.

Bölgesel olarak en fazla azalma yüzde 54 ile Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti. Yağışlarda, İstanbul’da yüzde 51,8, Ankara'da yüzde 36,4, İzmir’de yüzde 41,7 düşüş ölçülürken, Türkiye'nin buğday ambarı olarak nitelendirilen Konya'da da yüzde 50,3 azalma kaydedildi. (AA)

Öne Çıkanlar