Marmaris Milli Parkı'nın yanına taş ocağı projesi

Marmaris Milli Parkı'nın yanına taş ocağı projesi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde milli parka 573 metre mesafede açılmak istenen mermer ocağı ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlattığını duyurdu.

İZMİR - Datça Agrega Beton isimli şirket Marmaris'in Beldibi Mahallesi sınırlarında 21.09 hektarlık alanda mermer ocağı kurmak için girişim başlattı. 1 milyon 582 bin TL’lik projeyle yılda 150 bin metreküp mermer çıkarmayı hedefleyen şirket projenin ömrünün en az 37 yıl olacağını belirtti.

PROJE ORMAN ARAZİSİNDE

ÇED sahası, Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre orman arazisi içerisinde yer alıyor.

MİLLİ PARKA 500 METRE MESAFEDE

ÇED alanının 573 metre güneyinde ise Marmaris Milli Park’ı bulunuyor. Proje tanıtım dosyasında mermer ocağında patlatma yapılmayacağı için milli parktaki yaban hayatının olumsuz etkilenmeyeceği savunuluyor.

İÇME SUYU TESİSİNE

Proje alanı en yakın konuta 800 metre, Marmaris İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne ise 1100 metre mesafede bulunuyor.

KORUMA ALTINDAKİ CANLILARIN YAŞAM ALANI

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (BERN Sözleşmesi) göre ÇED sahası kesin koruma altına alınan fauna türlerin de yaşam alanı.

Öne Çıkanlar