Meriç Nehri'ne sağanak etkisi: Debisi ekim ayına göre üç kat arttı

Meriç Nehri'ne sağanak etkisi: Debisi ekim ayına göre üç kat arttı
Edirne'de, binlerce dönüm tarım arazisini sulamak için kullanılan Meriç, Tunca ve Ergene nehirlerinin debileri son yağışlarla birlikte yükseldi. Meriç Nehri'nin debisi ekim ayına göre yaklaşık üç kat arttı.

EDİRNE - Kuraklıkla boğuşan Edirne, kasım ayını yağışlı geçirdi. Yağışlarla birlikte nehirlerin debileri de yükseldi. Bulgaristan’da doğup, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturduktan sonra Ege Denizi’ne dökülen Meriç Nehri'nin 1 Kasım’da 46 metreküp/saniye olarak ölçülen debisi, 30 Kasım'da 123 metreküpe yükseldi.

Yine Bulgaristan’da doğup Meriç ile buluşan Tunca Nehri'nin 1 Kasım’da 5 metreküp/saniye olan debisi 30 Kasım’da 7 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Istrancalar’da doğarak Meriç Nehri ile birleşen Ergene Nehri’nin debisi de 6 metreküp/saniyeden 41 metreküp/saniyeye yükseldi.

ADACIKLAR ORTADAN KALKTI

Edirne'de kasım ayı içinde metrekareye 105.8 kilogram yağış düştü. Kuraklık nedeniyle nehirlerde oluşan adacıklar debilerin artması sonucu ortadan kalktı.

'ESNAF OLARAK SIKINTI YAŞADIK'

Meriç Nehri kıyısında işletmesi bulunan Yılmaz Söz, "Yaz çok kurak geçti. Çiftçilerimiz çok sıkıntı yaşadı. Biz esnaf olarak kuraklıktan dolayı gelen sineklerden sıkıntı yaşadık. Gelen müşterilerimizden de şikayet oluyordu. Kasım ayında etkili olan yağmurlar debiyi ikiye katladı" dedi. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar