Temizlenmeyen DSİ kanalı halk sağlığını tehdit ediyor

Temizlenmeyen DSİ kanalı halk sağlığını tehdit ediyor
Van'ın Tuşba ilçesinde DSİ’ye ait kanal temizlenmediği için halk sağlığını tehdit ediyor. Soruna dair başvurdukları DSİ’den yanıt alamayan mahalleli, belediyenin duruma müdahil olmasını istiyor.

Artı Gerçek - Van'ın Tuşba ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi’nde bulunan Devlet Su İşleri’ne (DSİ) bağlı kanal, yaydığı kötü koku, çöp ve balçıklar mahallenin sağlığını tehdit ediyor. Her yıl yaz aylarıyla havanın birlikte kanaldan yükselen kötü kokunun mahalleyi yaşanmaz hale getirdiğini belirten mahalleli, evlerinin pencerelerini bile açamadıklarını ve çocukların her gün hasta olduğunu söyledi.

Açık olan kanala bir çözüm bulunması için yaptıkları tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını mahalle sakinleri, büyükşehir belediyesinden sorunun çözümü için rol almasını istedi.

'DEREDEN KANALİZASYON SUYU AKIYOR'

DSİ’ye ve yetkili yerlere şikâyet dilekçesi verdiğini ve sonuç alamadığını ifade eden İstasyon Mahallesi Muhtarı Feyat Karakoç, “Söz konusu kanal yağmur suyu için yapılmış ama şuan kanalizasyon suyu akıyor. Bu kanalın temizliği ve onarımı için defalarca DSİ'ye dilekçe verdim. Yetkililer bana; ‘200 milyon para gelmiş bu kanalın onarımı için, proje hazır’ dediler. Para geldiğini söyleyen yetkililer neden hala kanala bir çözüm bulamadılar anlamıyoruz" dedi.

Kanaldan bütün mahalle sakinlerinin şikayetçi olduğunu belirten Karakoç, "Çok kötü koku veriyor, kanalın her iki tarafında bulunan beton bile çürümüş durumda. Kanalın açık ve çökük olmasından dolayı bu zamana kadar onlarca araba kanala düşmüş. En ufak bir yağmur yağması durumunda pis su evlere kadar giriyor. Bir an önce bu kanalın yapılması gerekiyor. Biz kendi imkânlarımızla sokağa çıkıp küreklerle kanalı temizliyoruz" ifadelerini kullandı.

'DİLEKÇELER SONUÇSUZ KALDI'

1976’dan beri evinin kanalın üstünde olduğunu hatta sel ve taşkın olaylarında defalarca evinin su altında kaldığını söyleyen mahalle sakinlerinden Naci Erginoğuz, yaptıkları hiçbir başvurunun olumlu sonuçlanmadığını ifade etti. Erginoğuz, “Mahalle sakinleri olarak kendi imkânlarımızla kanalın üstüne köprü yaptık. En ufak bir yağmurda kanal dolup taşıyor ve evlerimize kadar su gidiyor. Biz mahalle sakinleri kanalı temizliyoruz. Çünkü suyla beraber gelen kirlilikler kanalın yönünü tıkıyor ve su akışı olmuyor. Bu yüzden bütün o su mahalleye ve evlerimize doluyor. Bu zamana kadar dilekçe vermediğim hiçbir yer kalmadı ama kimse ilgilenmedi” diye konuştu.

'KÖTÜ KOKU YAYILIYOR'

1994’den bu yana mahallede yaşayan Kasım Pala ise, kanalın yarattığı zararlara dikkat çekerek aşırı yağmur yağan günlerde kanalın taşıp evleri suyla doldurduğunu aktardı. Kirden dolayı oluşan sinekler nedeniyle çocukların hastalandığını ifade eden Pala, yazları kokudan camları açamadıklarını dile getirdi.

'ÇÖZÜM BULUNSUN'

Kanalın büyük bir sorun olduğunu belirten Salih Pala ise, “Madem bunca zamandır DSİ bizim dilekçelerimize yanıt vermiyor o zaman belediyenin bu sorun üstünde durmasını istiyoruz. Bu yüzyılda bir mahallenin böyle bir durumda olması çok büyük bir ayıp. Kanal birçok evin de altından geçiyor ve neredeyse evler çökecek durumda. Bunca yıldır bu haldeyiz artık bir çözüm bulunsun” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar