Zeytinyağında 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu

Zeytinyağında 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu
Yayınlanma:
A+ A-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca üç fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerine 15 Eylül 2023'e kadar iki fazlı üretime geçiş zorunluluğu getirildi. Bakan Murat Kurum, "Hem kirlilik yükü azalacak hem su tüketimi en aza inecek" dedi.

Artı Gerçek - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, zeytinyağı işletmelerinin çevreye olabilecek olumsuz etkilerini en aza indirmek, su kirliliğin önlenmesi ve su tüketiminin azaltılması amacıyla 'Zeytinyağı İşletmelerinin İki Fazlı Üretime Geçişi Genelgesi' yayımladı.

Genelgede, zeytinyağı işletmelerinin üç fazlı üretimi sonucu oluşan atık su miktarları ve kirlilik yüklerinin düşürüleceği, Türkiye genelinde yer alan ve üç fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinin 15 Eylül'e kadar iki fazlı sisteme geçişinin zorunlu hale getirildiği aktarıldı.

BAKAN KURUM: EN AĞIR YAPTIRIMLARI UYGULUYORUZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da Twitter'daki hesabından yaptığı açıklama yaptı.

Zeytinyağı üretimi sonucu çevresel kirliliğe neden olan işletmeler olduğunu söyleyen Kurum, "Bunları tespit edip en ağır yaptırımları uyguluyoruz. Önüne geçmek için de yeni bir genelge hazırladık ve imzaladık. Hem kirlilik yükü azalacak hem su tüketimi en aza inecek" dedi.

ÜÇ FAZLI ÜRETİM VE İKİ FAZLI ÜRETİM NEDİR?

Zeytinyağı üretiminde iki temel üretim yöntemi vardır. Bunlar iki fazlı ve üç fazlı üretim yöntemleridir.

Üç fazlı üretim prosesinde, dekantasyon atıksuyu, pirina ve yağ olmak üzere üç ayrı faz oluşurken; iki fazlı üretim prosesinde, sulu pirina ve yağ olmak üzere iki ayrı faz oluşmaktadır.

üç fazlı üretimde, dekantöre su ilave edilir ve bu su zeytin özsuyunun bir kısmını da alarak sistemi karasu olarak terk eder. iki fazlı üretimde ise dekantöre su ilavesi yoktur ve zeytin özsuyu pirina içinde kalır.

Zeytinyağı üretiminde kullanılan su miktarı, oluşan atıksuların miktarı ve karakterizasyonu üretim prosesine göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre;

Bin ton zeytinin işlenmesi için üç fazlı üretimde ortalama toplam su kullanımı yaklaşık 880-950 metreküp iken iki fazlı üretimde ortalama; 250-350 metreküptür. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar