1.6 milyon euroluk tarihi Kelt altınlarını dokuz dakikada çaldılar

1.6 milyon euroluk tarihi Kelt altınlarını dokuz dakikada çaldılar
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da Keltler döneminden kalma yüzlerce altın sikke, sergilendikleri müzeden çalındı. Sadece dokuz dakika süren soygunda çalınan sikkeler, 20'inci yüzyılın en büyük Kelt altını buluntusuydu.

Artı Gerçek - Almanya'nın Bavyera eyaletindeki müze, filmleri aratmayacak bir soyguna sahne oldu. Manching kentinde bir müzeden, Keltlerden kalma yüzlerce altın sikke çalındı. Altınların 1.6 milyon euro değerinde olduğu açıklandı.

Polisten yapılan açıklamaya göre, hırsızlar gece yarısı müzeye girerek altınları sadece dokuz dakika içinde çaldı. Hırsızların müzedeki alarm sistemini sabote etmiş olabilecekleri, soygundan hemen önce yakındaki bölgede internet kabloların kesildiği belirtildi.

SABAH FARK ETTİLER

Müze çalışanlarının soygunu ertesi sabah, yerdeki cam kırıklarını ve altınların sergilendiği cam çerçevenin boş olduğunu görünce fark etti. Müzenin Arkeoloji Koleksiyonu Müdürü Rupert Gebhard, çalınan tarihi altınlar için "Eski bir dostu kaybetmek" gibi dedi. Gebhard, Kelt altınlarının yanı sıra ikinci bir teşhir dolabından üç daha büyük sikkenin de çalındığını söyledi.

20'İNCİ YÜZYILDAKİ EN BÜYÜK KELT ALTINI BULUNTUSU

Uzmanlar, çalınan Kelt altınlarının tarihsel değeri dikkate alınmaksızın eritilmesinden endişe ediyor. 1999 yılında Manching yakınlarındaki bir kazıda bulunan altınlar, 20'inci yüzyıldaki en büyük Kelt altını buluntusu olarak görülüyordu. Bavyera eyaleti Bilim ve Sanat Bakanı Markus Blume, altınlar sayesinde bölgedeki insanların 2 bin yıl önceki günlük yaşamlarına dair bilgi edinildiğini söyledi.

ORGANİZE SUÇ İHTİMALİ İNCELENİYOR

"Bir müzeye öylesine giriverip hazinelerini çalmanın mümkün olmadığı açık" diyen Blume, organize bir suç örgütünden şüphelenildiğini söyledi. Polis de son hırsızlığın, önceki soygunlarla ilişkili olup olmadığını araştırıyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de 2017 yılında bir müzeden 100 kilogram ağırlığındaki bir altın sikke çalınmıştı. İki sene sonra da, Dresden'deki bir müzeden 21 parça mücevher ve başka değerli eşyaların çalındığı açıklanmıştı.

Polisten yapılan açıklamalarda bu soygunlarla 'olası benzerlikler' olduğu belirtilse de, şu an için bir bağlantı bulunduğuna dair net bir kanıt yok. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar