32 yıl önce göçmen merkezi yakılmıştı: Almanya'da ırkçı saldırıyla ilgili bir kişi daha gözaltında

32 yıl önce göçmen merkezi yakılmıştı: Almanya'da ırkçı saldırıyla ilgili bir kişi daha gözaltında
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da 32 yıl önce bir göçmen merkezinde bir kişinin ölümüne yol açan ırkçı saldırıyla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı."Peter St." adlı kişi 20 kişiyi öldürmeye teşebbüs ve cinayete yardımla suçlanıyor.

Artı Gerçek - Otuz iki yıl yıl önce bir göçmen merkezinde çıkan ve Almanya'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından yabancılara yönelik saldırı dalgasının parçası olan bir yangınla ilgili olarak, 20 kişiyi öldürmeye teşebbüs ve bir kişinin cinayetine yardım ettiği şüphesiyle bir kişi gözaltına alındı.

Yeni gözaltı savcıların ağustos ayında Alman gizlilik yasalarına uygun olarak "Peter S." olarak tanımlanan başka bir kişiyi cinayet, cinayete teşebbüs ve kundakçılıkla suçlamasının ardından geldi. Federal savcılar, "Peter St." adlı yeni zanlının "Nazi ve ırkçı inançlardan oluşan bir ideoloji eğitimi verdiğini" söyledi. Savcılar, isaldırıdan bir önceki gece, Peter St.'nin Fransa sınırına yakın Saarlouis'te Peter S. de dahil olmak üzere aşırı sağcı radikallerle bir araya geldiğini ve Doğu Almanya'daki göçmen barınaklarına yakın zamanda yapılan ırkçı saikli saldırıları tartıştığını söyledi.

Savcılar, Nazi dazlaklar çevresinde önemli bir rol oynayan ve hiyerarşide Peter S.'den daha kıdemli olan Peter St.'nin bu tür saldırıları onayladığını belirterek etki altında kalan Peter S.'nin Saarlouis'teki göçmen merkezini ateşe vererek 27 yaşındaki Ganalı bir erkeği öldüren yangına neden olduğunu söyledi. Olayda iki kişi yaralanmış, 18 kişi ise yara almadan kurtulmuştu.

SOLİNGEN FACİASI'NDAN ÖNCE GERÇEKLEŞMİŞTİ

Saarlouis'teki göçmen merkezine yönelik saldırıyı 1992'de Almanya'nın kuzeyindeki Rostock'taki isyanlar ve 1993'te batıdaki Solingen şehrinde meydana gelen ölümcül bir kundaklama saldırısı da dahil olmak üzere, yabancılara karşı benzer şiddet eylemleri izlemişti. Solingen Faciası'nda dört ırkçı saldırgan Türkiye'den göç eden Genç ailesinin beş üyesini öldürmüştü. (DIŞ HABERLER)

 

Öne Çıkanlar