AB'de elektrik piyasasına acil müdahalede bulunma hazırlığı

AB'de elektrik piyasasına acil müdahalede bulunma hazırlığı
AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, elektrik piyasasının yapısal reformu üzerinde çalıştıklarını belirterek ‘Elektrik için bizi tekrar dengeye getirecek yeni modele ihtiyacımız var’ dedi.

Fotoğraf: Der Spiegel


Avrupa Birliği (AB), elektrik piyasasına acil müdahalede bulunma hazırlığı yapıyor.

Slovenya'daki Bled Stratejik Forumu'nda Avrupa'da yaşanan enerji krizine ilişkin konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa'da Rus fosil yakıtları döneminin sona erdiğini ve enerji şantajından kurtularak küresel kuralları daha güçlü savunacaklarını söyledi. Von der leyen, "Şu anda bir acil müdahale ve elektrik piyasasının yapısal reformu üzerinde çalışıyoruz. Elektrik için gerçekten işleyen ve bizi tekrar dengeye getirecek yeni bir piyasa modeline ihtiyacımız var" diye konuştu.

AB ENERJİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları, doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı görüşmek üzere 9 Eylül'de olağanüstü toplantı yapacak.

Euronews’in aktardığı habere göre bazı AB üyesi ülkeler doğal gazda tavan fiyat uygulanmasını ve elektrik piyasası faaliyetinin değiştirilmesini talep ediyor. AB Komisyonu bu konuda üye ülkelerle görüşmeler yaparak ortak tutum belirlemeye çalışıyor.

MEVCUT SİSTEMDE ELEKTRİK FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?

AB’deki toptan elektrik fiyatı mevcut sistemde, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan son üretici tarafından ve genellikle hızla devreye alınabilen doğal gaz santrallerince belirleniyor. Doğal gaz fiyatlarındaki hızlı yükselişin bu piyasanın da dengesini bozduğu belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar