AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlamasını tavsiye etti: Beklenen tarih 25 Haziran

AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlamasını tavsiye etti: Beklenen tarih 25 Haziran
Ukrayna ve Moldova'nın tüm şartları yerine getirdiğini iddia eden AB Komisyonu, iki ülkeyle üyelik müzakerelerinin başlatılması tavsiyesini üye ülkelere iletti. Macaristan'ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce kordonun kesilmesi hedefleniyor.

Artı Gerçek - Batı'nın Rusya'ya karşı hamle niteliğindeki adımlarından biri Avrupa Birliği'nden (AB) geldi. Ursula von der Leyen'in başkanlığındaki AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'nın tüm şartları yerine getirdiğini söyleyerek iki ülkeyle katılım müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye etti. Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal da AB Komisyonu'nun Kiev'in katılım müzakerelerine hazır olduğunu doğruladığını söyledi. ve Politico Financial Times (FT), Komisyon'un Ukrayna'nın AB üyeliğine ilişkin müzakereleri bu ay başlatmayı planladığını yazdı.

Komisyon Sözcüsü Ana Pisonero, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Komisyon'un AB'ye üye 27 ülkeye Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerine başlanmasını tavsiye ettiğini duyurdu.

'ARTIK KARARI ÜYE DEVLETLER VERECEK'

Pisonero, "Moldova ve Ukrayna'nın katılım süreci bugün Coreper'in (AB Daimi Temsilciler Komitesi) gündemindeydi. Bu noktanın artık tamamlandığını anlıyoruz. Komisyon tüm güncellemeleri üye devletlere sağladı. İki ülke tarafından gerekli tüm adımların atıldığını düşünüyoruz. Artık kararı üye devletler verecek" dedi.

'KİEV ETNİK AZINLIK HAKLARININ KORUNMASI ŞARTINI KARŞILADI'

Kiev yönetiminin neo Nazi bir kanadının bulunduğu eleştirilerine, Rus dili, sanatı ve kültürüne çeşitli yasaklar uygulamasına ve Rus nüfusa ağır insan hakları ihlalleriyle suçlanmasına rağmen, sözcü, Avrupa Komisyonu'nun gözünde, Ukrayna'nın etnik azınlıkların haklarının korunmasına ilişkin Macaristan tarafından belirlenenler dahil olmak üzere tüm koşulları yerine getirdiğini söyledi.

ŞMİGAL: BU AY BAŞLAMASINI BEKLİYORUZ

Ukrayna Başbakanı Şmigal, Komisyon'un bir raporla Kiev'in müzakerelere başlamak için gerekli adımları yerine getirdiğini doğruladığını belirterek "Artık Avrupalı ​​ortaklarımızın bir sonraki adımı atarak AB üyeliğine ilişkin müzakerelere bu aydan itibaren başlamalarını bekliyoruz" dedi.

Politico ve FT'ye konuşan kaynaklara göre Ukrayna şüphecisi Viktor Orban'ın başbakanlığındaki Macaristan'ın 1 Temmuz'da AB Konseyi başkanlığını devralmasından önce, bu ayın sonlarına doğru Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılması planlanıyor. Verilen tarih, 25 Haziran.

VON DER LEYEN'E GÖRE UKRAYNA NELERİ YERİNE GETİRDİ?

AB Komisyonu'nun açıklaması, Ukrayna'nın yolsuzlukla mücadele önlemleri, siyasi lobi faaliyetlerine kısıtlamalar, memurlar için mal beyanı kuralları ve ulusal azınlıkların dillerinin korunması dahil olmak üzere gerekli kriterleri karşılamış kabul edildiği anlamına geliyor. Ancak Rusya'yla savaş halindeki Ukrayna'dan gelen haberler bunu doğrular nitelikte değil.

YA MOLDOVA?

Moldova'da ise tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş, Rusya yanlısı Transdinyster sosyalist cumhuriyeti gibi başlıbaşına bir mesele var. Özel hukuki statüye sahip Gagavuzya'daki Gagavuz Türkleri de Moldova'nın baskısından şikayetçi.

GÜRCÜ HÜKÜMETİNE 'O YASAYI ÇIKARMAYACAKTIN' MESAJI

Gürcistan'a gelince, protestolara ve ABD ile AB'nin baskısına rağmen hükümetin 'yabancı ajan' lakaplı yabancı etkinin şeffaflığı yasasını çıkarması nedeniyle üyelik müzakerelerine başlaması gündeme getirilmeyecek. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar