AB ve NATO üyesi Slovakya'da Ukrayna şüphecisi Başbakan Fico'ya suikast girişimi

AB ve NATO üyesi Slovakya'da Ukrayna şüphecisi Başbakan Fico'ya suikast girişimi
Ukrayna'ya silah gönderilmemesini, Rusya'ya yaptırım uygulanmamasını savunan Slovakya Başbakanı Fico, silahlı saldırıya uğradı. Göğsü ve karnından yaralanarak hastaneye kaldırılan Fico'nun hayati tehlikesinin olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - AB ve NATO üyesi Slovakya'da Rusya-Ukrayna savaşının derhal ateşkes ve müzakereler yoluyla bitirilmesini, Ukrayna'ya silah gönderilmemesini, Rusya'ya yaptırım uygulanmamasını savunarak başbakan seçilen Robert Fico'ya silahlı saldırı düzenlendi.

Slovakya Başbakanı Fico'ya (59) hükümet toplantısının ardından halkı selamladığı sırada çok sayıda el ateş edildi. Slovak medyası, başbakana dört el ateş edildiğini, Fico'nun karnı, göğsü ve uzuvlarından yaralandığını duyurdu. Yaralanan Fico helikopterle hastaneye kaldırılırken, saldırgan yakalanarak gözaltına alındı.

BAŞKENTE 190 KM MESAFEDEKİ HANDLOVA'DA GERÇEKLEŞTİ

Slovakya'da ekimde dördüncü kez başbakan seçilen Fico'nun hükümeti, ülkenin tüm bölgelerini turlayarak toplantı düzenleme kararı almıştı. Bu kapsamda hükümetin toplandığı başkent Bratislava'nın 190 km kuzeydoğusundaki Handlova, suikast girişimine sahne oldu.

İLK MÜDAHALE HANDLOVA HASTANESİNDE YAPILDI

"Başbakan Fico, Handlova Hastanesine götürüldüğünde bilinçliydi; silahla vurulmasından kaynaklanan yaraları tedavi edildi, yaşam fonksiyonları stabilize edildi" açıklamasını yapan hastane sözcüsü, "Handlova Hastanesindeki tedavisinin ardından daha üst düzey bir sağlık tesisine nakil edildi" bilgisini verdi.

AMELİYAT İÇİN BANKA BYSTRİCA HASTANESİNE NAKLEDİLDİ

Ardından hükümetten yapılan açıklamada, "Bugün hükümetin Handlova'daki saha dışı toplantısında Başbakan'a suikast (girişimi) gerçekleştirildi" denildi. Fico'nun "hayatını tehdit eden klinik bir durumda" olduğu belirtilen açıklamada, "helikopterle Banka Bystrica Hastanesine nakledildiği, akut tedavi gerekmesinden ötürü çok uzun süreceği için şimdilik başkent Bratislava'ya götürülmediği" bilgisi paylaşıldı.

MUHALEFET PROTESTOSU İPTAL

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, "Gaddar saldırı beni tümüyle şoke etti. Saldırıyı mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyorum. Bu kritik anda Fico'ya ziyadesiyle güç kuvvet ve acil şifa diliyorum" açıklamasını paylaştı.

Slovakya'nın anamuhalefet partisi, hükümetin kamusal yayın kurumlarındaki reformlarına karşı bu akşam düzenlemeyi planladığı protestoyu iptal etti.

AVRUPA LİDERLERİ 'ŞOKTA'

30 yıllık siyasi kariyerinde ağır suçlama ve skandallara rağmen kamuoyu nabzını iyi yakalaması sayesinde dönüp dolaşıp iktidar olan Slovakya Başbakanı Fico, silah yardımını kestiği Ukrayna'nın NATO üyeliğini veto edeceğini söylemesi ve Rusya'ya yeni yaptırım getirilmesini desteklememesi nedeniyle Washington ve Brüksel'in hedef tahtasındaydı. Ancak kendisine suikast girişimine Avrupa'dan kınama yağdı:

MACARİSTAN BAŞBAKANI VİKTOR ORBAN: Dostum Başbakan Fico'ya yönelik menfur saldırı karşısında derinden şoke oldum.

ÇEK BAŞBAKANI PETR FİALA: Şoke oldum, acil şifa diliyorum.

ROMANYA BAŞBAKANI MARCEL CİOLACU: Derinden şoke oldum. Failler yakalanıp yargılanmalı.

POLONYA BAŞBAKANI DONALD TUSK: Şoke oldum, düşüncelerim Fico ile birlikte.

ALMANYA BAŞBAKANI OLAF SCHOLZ: Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik alçakça suikast girişimi haberi beni derinden şoke etti. Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmamalı.

AVUSTURYA BAŞBAKANI KARL NEHAMMER: Şoke oldum. Demokrasilerimizde nefret ve şiddetin yerleşmesine izin verilmemeli ve buna karşı azami kararlılıkla mücadele edilmeli.

AB KOMİSYONU BAŞKANI URSULA VON DER LEYEN: Slovakya Başbakanı'na alçakça saldırıyı en güçlü şekilde kınıyorum. Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yoktur ve en değerli ortak çıkarımız olan demokrasiye zarar verir. Düşüncelerim Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte.

BRİTANYA BAŞBAKANI RİSHİ SUNAK: Bu korkunç haberi duyunca şoke oldum. Tüm düşüncelerimiz Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte.

NATO GENEL SEKRETERİ JENS STOLTENBERG: Şoke oldum ve dehşete kapıldım.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR ZELENSKİY: Dehşet verici saldırıyı kınıyorum. Şiddetin hiçbir ülkede, biçimde veya alanda norm haline gelmemesini sağlamak için her türlü çaba gösterilmeli.

LİTVANYA CUMHURBAŞKANI NAUSEDA: Kapsamlı bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunuyor ve Başbakan Fico'ya acil şifalar diliyorum.

BELÇİKA BAŞBAKANI DE CROO: Bu tür bir şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Meslektaşıma acil şifalar diliyorum. Düşüncelerimiz ailesi, dostları ve Slovakya halkıyla birlikte. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar