ABD Başkanı'nın 24 Nisan mesajı: Ermeni Soykırımını asla unutmama sözümüzü yineliyoruz

ABD Başkanı'nın 24 Nisan mesajı: Ermeni Soykırımını asla unutmama sözümüzü yineliyoruz
Biden, 24 Nisan Ermeni Anma Günü açıklamasında bir kez daha "Bugün durup Meds Yeghern -Ermeni Soykırımı- sırasında kaybedilen hayatları anıyoruz ve asla unutmama sözümüzü yineliyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Osmanlı'daki 1915 olaylarını 2021'den beri "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan ABD Başkanı Joe Biden, bugünkü yıldönümü açıklamasında aynı ifadeyi tekrarladı.

Biden, "Bugün Meds Yeghern -Ermeni soykırımı- sırasında kaybedilen hayatları anmak için saygı duruşunda bulunuyoruz ve asla unutmama sözümüzü yineliyoruz" diye başladığı açıklamasında şu mesajları verdi:

'1.5 MİLYON ERMENİ SINIRDIŞI EDİLDİ, KATLEDİLDİ YA DA ÖLÜME YÜRÜDÜ'

"Zulüm kampanyası 24 Nisan 1915'te Osmanlı yetkililerinin Konstantinopolis'teki Ermeni aydınlarını ve cemaat liderlerini tutuklamasıyla başladı. Takip eden günlerde, aylarda ve yıllarda 1.5 milyon Ermeni sınırdışı edildi, katledildi ya da ölüme yürüdü; aileleri sonsuza kadar parçalandı ve nesiller sonsuza kadar değişti."

'HAYATTA KALANLAR, DÜNYAMIZ İÇİN DAHA İYİ BİR GELECEK KURDU'

"Bu trajedinin yasını tutarken aynı zamanda Ermeni halkının direnişini de onurlandırıyoruz. İnsanlık tarihinin en karanlık bölümlerinden birini atlattıktan sonra hayatta kalanlar, dünyamız için daha iyi bir gelecek kurmaya başladı. Cesaret ve bağlılıkla hayatlarını yeniden inşa ettiler. Kültürlerini korudular. Bizimki de dahil olmak üzere dünya çapındaki ulusların yapısını güçlendirdiler. Ve 109 yıl önce bugün başlayan kitlesel zulmün bir daha tekrarlanmaması için hikayelerini anlattılar."

'ABD, İNSAN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEK'

"Bu bizim kutsal taahhüdümüz olmaya devam ediyor. Bugün ve her gün, Amerika Birleşik Devletleri, insan haklarını savunmaya ve hoşgörüsüzlüğe karşı sesini yükseltmeye devam edecek. Nefreti ve dehşeti umut ve şifayla karşılamaya devam edeceğiz. Ve herkesin onur, güvenlik ve saygıyla yaşayabileceği bir gelecek arayanların hepsinin yanında olmaya devam edeceğiz."

ÖNCEKİ BAŞKANLAR 'BÜYÜK FELAKET' DEMEYİ TERCİH ETMİŞTİ

Kasım 2020'de ABD Başkanı seçilip Ocak 2021'de göreve başlayan Demokrat Partili Joe Biden, geçen 4 yıldaki bütün taziye mesajlarında 'Ermeni Soykırımı' ifadesini kullandı. Biden'dan önceki başkanların çoğu 'Büyük Felaket' demeyi tercih ederken, arada sadece Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan 1981'deki açıklamasında "soykırım" demişti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar