ABD dahil 18 ülkeden ortak açıklama: Hamas tüm rehineleri derhal serbest bırakırsa, uzun süreli ateşkes sağlanacak

ABD dahil 18 ülkeden ortak açıklama: Hamas tüm rehineleri derhal serbest bırakırsa, uzun süreli ateşkes sağlanacak
Hamas'ın elindeki tüm rehineleri derhal serbest bırakması çağrısı yapan 18 ülkenin ortak açıklamasında, bunun karşılığında uzun süreli ateşkes vaat edilip İsrail'in saldırılarının sona ereceğine işaret edildi.

Artı Gerçek - ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Britanya, Bulgaristan, İspanya, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Tayland dahil 18 ülkenin liderleri, İsrail-Hamas arasında derhal esir takası ve Gazze'de ateşkes çağrısı yapan ortak açıklama yayımladı.

'GAZZE'DEKİ REHİNELERLE SİVİL HALKIN AKIBETİNDEN ENDİŞELİYİZ'

Vatandaşları Gazze'de rehine olan ülkelerin açıklamasında şöyle denildi:

"Hamas tarafından Gazze'de 200 günden fazla süredir tutulan tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Bunların arasında vatandaşlarımız da var."

"Uluslararası hukuk kapsamında korunan Gazze'deki rehinelerin ve sivil halkın akıbeti, uluslararası endişe konusudur."

NE VAAT EDİLDİ?

"Rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin masadaki anlaşmanın Gazze'de acil ve uzun süreli bir ateşkes getireceğini, Gazze'nin her yerine gerekli ilave insani yardımın ulaştırılmasını kolaylaştıracağını ve çatışmaların inandırıcı şekilde sona ermesine yol açacağını vurguluyoruz."

"Gazzeliler, Barınma ve insani yardımların sağlanması için önceden hazırlıklar yapılması suretiyle evlerine, topraklarına dönebilecek."

ABD'Lİ YETKİLİ: YAHYA SİNVAR'IN KARARINA BAĞLI

Açıklama hakkında gazetecilere brifing veren üst düzey bir ABD'li yetkili, bunun "olağandışı bir sözbirliği gösterisi olduğunu" söyledi.

Rehine kriziyle ilgili anlaşmaya varılabileceğine dair bazı işaretler olduğunu, ama bu konuda kesin konuşamayacağını belirten ABD'li yetkili, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'a atıfla, "kararın tek bir adama bağlı olduğunu" söyledi.

İSRAİL HÜKÜMETİ SÖZCÜSÜ: ANLAŞMAYI ENGELLEYEN HAMAS

Böylece Hamas'a yönelik baskılar artarken, İsrail hükümeti sözcüsü David Mencer, gazetecilerin rehine diplomasisiyle ilgili soruları üzerine anlaşmaya varmak için "ayak sürüyenin Hamas olduğunu" söyledi. Mercer, "Masadan uzaklaşmaya devam eden Hamas'tır. İnsanlarımızı bırakmayı reddeden Hamas'tır. Derhal bırakılmaları gerekiyor" dedi.

HAMAS'IN YANITI

Ardından 18 ülkenin çağrısına Hamas'tan tepki geldi. Reuters'e konuşan örgütün üst düzey isimlerinden Sami Ebu Zuhri, Hamas'ın bu açıklamadan etkilenmeyeceğini söyledi. ABD'nin İsrail'i saldırganlığına son vermeye zorlaması gerektiğini belirten Ebu Zuhri, "Top artık Amerikan sahasında" dedi. (Reuters, Daily Mail, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar