ABD'de yedi kurumdan Türkiye'nin F-16'larının bir üst modele geçirilmesine itiraz mektubu

ABD'de yedi kurumdan Türkiye'nin F-16'larının bir üst modele geçirilmesine itiraz mektubu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de yedi kurum, Dış İşleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki F-16'ların üst modele geçirilmesine ilişkin Kongreye endişelerini bildiren bir mektup yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) 7 kurum, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki mevcut askeri uçak filosunun geliştirilmesi için 40 ek F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın almak için gelen talebi aktif olarak değerlendirdiği konusundaki endişelerini ifade etmek için Kongreye mektup yazdı. 

Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler ve Silahlı Hizmetler Servisi'nin başkanı ve rütbeli üyelerine ayrı ayrı mektup yazan Yunan Amerikan Liderlik Konseyi, PSEKA-Uluslararası Koordinasyonu Kıbrıs için Adalet Komitesi, Kürdistan'ın Amerikan Dostları, Amerikan Yahudi Komitesi, Ermeni Ulusal Komitesi, Hristiyan Savunması ve Orta Doğu Forumu, bu savaş cihazlarının Türkiye'ye satılmasına dair itirazlarını dile getirdi.

'TÜRKİYE NATO İÇİNDEKİ SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR'

Yunan Amerikan Liderlik Konseyi yönetici direktörü Endy D. Zemenides, "Türkiye pervasızca NATO içindeki savaşı körüklüyor. Türkiye'ye yeni ve geliştirilmiş F-16'lar temin etmek pervasızlık olacaktır. Ankara'ya yapılacak herhangi bir Amerikan silah satışının ön şartı Yunanistan ile çatışmada kullanılmasının kısıtlanması olmalıdır" dedi.

PSEKA başkanı Philip Christopher, "Türkiye ABD'nin sağlamak istediği güvenlik durumunu baltalamak için Amerikan yapımı silahlar kullanıyor" ifadelerini kullandı. 

‘SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASI ÖN KOŞUL OLMALI’

Türkiye'nin Kürtlerin haklarını istismar ediyor olduğunun altını çizen Kürdistan'ın Amerikan Dostları Başkanı Diliman Abdulkader, kongreyi Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve diğer siyasi tutsakların serbest bırakılması anlamında ön koşullar belirlemeye çağırdı. Abdulkader, "Türkiye, uluslararası hukuka bağlı olduğunu göstermelidir. ABD ise Türkiye'ye sırf NATO üyesi olduğu için bu tür ihlallerin yanına kâr kalamayacağını göstermelidir" dedi.

Amerikan Yahudi Komitesi Politika ve Siyasi İşler Kıdemli Direktörü Julie Rayman, "Ankara'nın Rusya dahil herhangi bir tedarikçiden ek silah satın alma arzusu, ABD veya NATO çıkarları için iyiye işaret değil. Geliştirilmiş  F-16'lar da dahil olmak üzere, Amerikan silah sistemlerine erişim, Türkiye'nin sahip olduğu bir hak değil, kazanması gereken bir ayrıcalıktır" notunu düştü.

‘ŞERH DÜŞÜLMELİ'

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi direktörü Aram Hamparian, "Amerika'nın Ankara'ya silah satışı, bu silahların Ermenilere, Süryanilere, Rumlara, Kıbrıslılara, Kürtlere ve Türkiye'deki muhalefete karşı kullanılamayacağına dair garantiler de dahil olmak üzere iki taraflı olarak kabul edilen kısıtlamalar gerektiriyor" dedi.

'TÜRKİYE CENEVRE SÖZLEŞMESİNİ İHLAL EDİLİYOR

Hristiyan Savunması Direktörü Richard Ghazal, "Türkiye, kuzey Suriye'de karada Amerikalı ortaklarına karşı askeri harekatını yürütürken Cenevre Sözleşmelerini ihlal etmeye devam ediyor" uyarısında bulunarak, "IŞİD'e karşı mücadelede koalisyon içinde yer almış Süryani Askeri Meclisi şu anda Türkiye ve Türkiye destekli cihatçı milisler tarafından kullanılan Amerikan silah sistemleriyle her gün provoke edilmemiş saldırılara maruz kalıyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE TEHDİT OLMAYA DEVAM EDİYOR'

Ortadoğu Forumu Washington proje direktörü Clifford V. Smith ise, "Ukrayna'daki kriz her ne kadar an itibariyle korkunç boyutlarda olsa da, Türkiye'de hala bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu nedenle Ankara ile ilgili endişeler giderilmelidir. Kongre, Türkiye ile yapılacak herhangi bir alışverişin Amerika'nın hayati değerlerine zarar vermeyeceğini garanti etmek zorundadır" diyerek endişelerini dile getirdi. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar