Starlink'in uzaya 7 bin 500 yeni uydu göndermesine izin çıktı

Starlink'in uzaya 7 bin 500 yeni uydu göndermesine izin çıktı
ABD Federal İletişim Komisyonu dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink'in yeni nesil uydularını uzaya göndermesine izin verdi. Verilen izinle Starlink, ilk etapta 7 bin 500 uyduyu uzaya gönderebilecek.

Artı Gerçek - ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink firmasının uzaya 7 bin 500'e kadar uydu göndermesine izin verdi.

SpaceX'in alt iştiraki olan Starlink'in şu an Dünya'nın alçak yörüngesinde 3 bin 500'den fazla uydusu bulunuyor.

STARLINK YAKLAŞIK 30 BİN UYDU İÇİN BAŞVURMUŞTU

FCC, sadece ABD'de on binlerce kullanıcıya uydu interneti hizmeti sağlayan Starlink'e 2018'de alçak yörüngeye 4 bin 425 uydu gönderme izni vermişti.

İkinci nesil uydularını (Gen2) uzaya göndermek için hazırlık yapan Starlink, FCC'ye 29 bin 988 uydu göndermek için başvuruda bulunmuştu.

FCC'den yapılan açıklamada, "Karar Starlink'in uydu göndermeye başlayabileceği anlamına geliyor. Bu sayede tüm dünyaya uydu interneti hizmeti sunulabilecek ve dünya genelinde var olan eşitsizliklerin giderilmesine katkı sunulabilecek" denildi.

MUSK STARLINK UYDULARINI UKRAYNA VE İRAN'A GÖNDERMİŞTİ

Açıklamada FCC'nin, "yörünge kaynaklarının gelecekte de kullanılabilmesi, diğer uydu ve yer operatörlerinin zararlı olabilecek müdahalelerinin engellenmesi ve güvenli bir uzay ortamı yaratmak için" böyle bir karar aldığı belirtildi.

Elon Musk daha önce Starlink uydularını hükümet karşıtı protestoların devam ettiği İran'da internet erişimi sağlanabilmesi için İran üzerine göndermişti. Musk, Ukrayna için de benzer bir tutum almış ve savaş bölgesinde bedava internet hizmeti sağlayacağını duyurmuştu. Bir süre sonra bu kararından vazgeçen Elon Musk, gelen tepkiler üzerine geri adım atmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar