ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Rusya, Ukrayna'yı her an işgal edebilir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Rusya, Ukrayna'yı her an işgal edebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Jake Sullivan, "Rusya’nın eylemleri Donbass'ı ilhak etme olasılığı da dahil olmak üzere birçok biçim alabilir" dedi ve Ukrayna'nın tam işgali ihtimalinden de bahsetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ‘Rusya'nın Ukrayna'yı her an işgal edebileceği’ değerlendirmesinde bulundu.
Sullivan, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, Ukrayna etrafındaki durumun, ‘bir şeylerin olabileceği bir zaman penceresinde’ olduğu, ‘gerilimin ve istilanın her an gerçekleşebileceği’ değerlendirmesinde bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre Sullivan, "Bir şeylerin olabileceği bir zaman penceredeyiz. Askeri bir gerilim ve Ukrayna'ya istila her an gerçekleşebilir. Rusya’nın önemli bir askeri operasyon yürütebilmek için imkanlar yarattığına inanıyoruz" diye konuştu.

ABD’nin Donbass’ı ‘ihlak edebileceğini’ dışlamadığını söyleyen Sullivan, "Rusya’nın eylemleri, işgal altındaki toprakları, Doğu Ukrayna'da Donbass olarak bilinen toprakları ilhak etme olasılığı da dahil olmak üzere birçok biçim alabilir. Siber saldırılar, siyasi istikrarsızlaştırma dahil bir dizi hibrit eylem gerçekleştirebilir veya tam ölçekli bir istilaya girişebilir" ifadelerini kullandı.

'YAPTIRIMLARIMIZ ÇİN'İ DE ETKİLEYECEK'

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının Çin’in ekonomisini de etkileyebileceğine dikkat çeken Sullivan, şunları söyledi:
"Uygulayacağımız yaptırımlar, Rusya'nın Çin ekonomisine bağlı olan finansal sistemini hedef aldığı için Çin'i de etkileyecek. Çin, yaptırımlara uyarak ya da uymayarak hareket etme seçeneğine sahip olacak. Yaptırımlara uymamayı tercih ederse elbette bir takım cezalar öngörülmüş durumda. Genel olarak bakılırsa bizce Pekin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bedelinin bir kısmını üstlenmiş olacak. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Rus yetkililerle temaslarında bunu dikkate almaları gerekiyor. Çin Rusya'nın yatırımlardan uğrayacağı zararı karşılayamaz."

'KUZEY AKIM 2 HAYATA GEÇMEZ'

Sullivan ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya'dan Almanya'ya doğal gaz taşımak için inşa edilen Kuzey Akım 2 projesinin hayata geçmeyeceğini de savundu.

İlgili Haberler