ABD'den Erdoğan'ın Hamas açıklaması hakkında ilk yorum

ABD'den Erdoğan'ın Hamas açıklaması hakkında ilk yorum
Yayınlanma:
A+ A-
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını korumaya çalışan bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" sözlerini değerlendirdi: "kendileri adına konuşmalarına izin vereceğim."

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını korumaya çalışan bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" sözlerine ilişkin ABD'den ilk kez bir yorum geldi. Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, İsrail'in önceki gün "Reddediyouz" dediği sözler hakkında "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yabancı liderlerin kendileri adına konuşmalarına izin vereceğim" dedi.

VOA Türkçe'nin haberine Kirby şu ifadeleri kullandı:

“Hamas’ın terör örgütü olduğuna inanıyoruz. Tahran'daki rejim tarafından fonlanan, kaynak ve olanak sağlanan bir terör örgütü. İsrail'in 7 Ekim'de işlenen tarihi terör saldırılarının ardından kendi halkına yönelik tehdidi hedef alma hakkı ve sorumluluğu olduğuna da inanıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yabancı liderlerin kendileri adına konuşmalarına izin vereceğim. Başkan Biden, Başkomutan ve ABD Başkanı olarak Hamas'ın İsrail halkına yönelik oluşturduğu tehdit konusunda oldukça net konuştu."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisi AKP'nin Meclis Grup Toplantısı'nda 7 Ekim'den bu yana İsrail'e karşı en sert açıklamasını yapmış, "Ey İsrail, sen bir örgüt olabilirsin çünkü Batı'nın sana borcu çok. Ama Türkiye'nin sana borcu yok. Batı Hamas'ı bir terör örgütü olarak görüyor. Hamas bir terör örgütü deği, topraklarını korumaya çalışan bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" demişti. Erdoğan İsrail'e planlanan ziyaretini iptal ettiğini de açıklarken, Ankara'nın Tel Aviv'le enerji işbirliğini askıya aldığı da iddia edilmişti.

İSRAİL'DEN SERT TEPKİ GELMİŞTİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat ise X hesabından yaptığı açıklamada, bu sözlerini reddettiklerini söyleyerek "Hamas, bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıları vahşice ve kasıtlı olarak katleden, sivilleri rehin alan, kendi halkını canlı kalkan olarak kullanan, IŞİD'den daha beter alçak bir terör örgütüdür. Türkiye Cumhurbaşkanının terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözleri bile tüm dünyanın gördüğü vahşeti ve kesin gerçeği değiştirmeyecektir: Hamas eşittir IŞİD" demişti.

İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar da "Erdoğan terörü destekliyor" ithamında bulunup Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar