ABD'den 'nükleer koruma' alan Güney Kore liderinden Biden'a şarkı

ABD'den 'nükleer koruma' alan Güney Kore liderinden Biden'a şarkı
Resmi ziyaret kapsamında ABD'deki temaslarını sürdüren Güney Kore lideri Yoon Suk-yeol ile Joe Biden kritik bir nükleer anlaşmaya imza attı. İmzanın ardından onuruna verilen yemekte mikrofonu eline alan Yoon, Biden'a 'Amerikan Pastası' şarkısını söyledi.

Artı Gerçek - ABD'nin başkenti Washington'a resmi ziyaret gerçekleştiren Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray'daki görüşmelerinin ardından şarkı söyledi. Onuruna düzenlenen yemekte Don McClean'ın klasikleşen şarkısı "Amerikan Pastası"nı seslendiren Yoon, ayakta alkışlandı. Yoon, "Amerikan Pastası"nın, okuldayken en sevdiği şarkılardan biri olduğunu dile getirdi. Piyanonun eşlik ettiği şarkıyı yaklaşık bir dakika mırıldanan Yoon'un performansıyla ilgili şaşkınlığını gizlemeyen Biden, Yoon'a, "Şarkı söyleyebildiğin konusunda fikrim yoktu" dedi. Yemeğin sonunda ise Biden, misafir devlet başkanına yemeğe gelemeyen sanatçı tarafından gönderilen, McLean imzalı akustik gitar hediye etti.

Altı günlük ABD ziyaretine 25 Nisan'da başlayan Yoon'un Biden ile Oval Ofis'te gerçekleştirdiği görüşmenin ardından iki ülke liderleri kilit önemde bir nükleer silah anlaşmasına da imza attı. Açıklanan ortak deklarasyonla duyurulan anlaşmaya göre Washington, Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı nükleer silahlarla donatılmış denizaltılarını Güney Kore'ye konuşlandıracak. Buna karşılık 'kendi nükleer silahlarını geliştirmeme' taahhüdü veren Seul hükümeti, ABD'nin nükleer planlama operasyonlarına dahil olabilecek.

ABD KORUMASI KARŞILIĞINDA GÜNEY KORE NÜKLEER SİLAH GELİŞTİRMEYECEK

Deklarasyon metninde, bir güvenlik ortaklığı olarak başlayan iki ülke ilişkilerinin zamanla, "demokratik ilkeleri savunan, ekonomik işbirliğini zenginleştiren ve teknolojik ilerlemeleri yönlendiren gerçek anlamda küresel bir ittifaka dönüştüğünün" altı çizildi. Deklarasyonda, "Güney Kore'nin, ABD'nin genişletilmiş caydırıcılık taahhütlerine tam güven duyduğu ve ABD'nin nükleer caydırıcılığının önemini, gerekliliğini ve faydasını kabul ettiği" vurgulandı.

ABD'NİN KORE YARIMADASI'NDAKİ ASKERİ VARLIĞI ARTACAK

Yayınlanan deklarasyonda ABD tarafının ise, "Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye karşı herhangi bir nükleer saldırısına hızlı, ezici ve kararlı bir yanıtla karşılık verileceğini yeniden teyit ettiğine" yer verildi. Metinde, "Gelecekte ABD, nükleer balistik füze denizaltısı gibi stratejik varlıkların Kore Yarımadası'ndaki düzenli görünürlüğünü daha da artıracak ve ordularımız arasındaki koordinasyonu genişletecek ve derinleştirecektir" dendi.

Öte yandan, her iki ülkenin de Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik ortak hedefi ilerletmenin bir yolu olarak, Kuzey Kore ile "ön koşul olmaksızın" diyalog ve diplomasi arayışında kararlılığını sürdürdüğü vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar