ABD'den Suriye'ye iki hafta içinde ikinci hava saldırısı

ABD'den Suriye'ye iki hafta içinde ikinci hava saldırısı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Gazze'deki bombardımanına misilleme olarak Ortadoğu'daki üsleri hedef alınan ABD, Suriye'de yine hava saldırısı düzenledi. "İran yanlısı grupların" hedef alındığını savunan CENTCOM, 27 Ekim'de de Suriye topraklarını vurmuştu.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki saldırılarına verdiği destek nedeniyle Ortadoğu'daki üsleri son günlerde hedef alınan ABD, iki hafta içinde ikinci defa Suriye'ye hava saldırısı düzenledi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak ve Suriye'deki güçlerine son dönemde düzenlenen saldırılara misilleme olarak iki F-15 savaş uçağı ile Suriye'yi vurduklarını duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada da, hava saldırısının İran'a bağlı İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) ve ona yakın gruplar tarafından kullanılan bir tesise yapıldığı savunuldu. Açıklamada, "Saldırıların sorumlularına karşı halkımızı savunmak için gerekli her türlü tedbiri alacağız ve kendi seçeceğimiz yer ve zamanda karşılık vereceğiz" ifadeleri yer aldı.

Saldırıların Suriye'nin hangi bölgesinde yapıldığına ve ne sonuç elde edildiğine bilgi paylaşılmadı.

ABD, 27 Ekim'de de aynı gerekçeyle Suriye'ye hava saldırısı düzenlemişti.

Suriye devlet ajansı SANA ise dün gece yayınladığı haberde, yerel saatle 22.50'de ülkenin güneyindeki bazı noktaların hedef alındığını duyurmuştu. Haberde saldırılardan İsrail sorumlu tutulmuş, "İsrail, Lübnan'ın Baalbek bölgesi yönünden, Suriye'nin güneyindeki bazı askeri noktalara hava saldırıları düzenlendi. Maddi hasar meydana geldi" ifadeleri kullanılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar